Yaşam sonu bakım eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin ölmekte olan bireye bakım vermeye ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisi
The influence of end of life care education in nursing students' knowledge and attitudes related to caring for dying patients
- Tez No: 464904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, yaşam sonu bakım eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin, ölmekte olan bireye bakım vermeye ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma, 6 Mart - 24 Nisan 2015 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksekokulu'nda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 59 intörn öğrenci oluşturmuştur Araştırmada veriler, literatürden yararlanılarak hazırlanan yaşam sonu bakıma ilişkin soruları içeren form ve Frommelt Ölmekte Olan Hastanın Bakımına İlişkin Tutum Ölçeği (FATCOD) kullanılarak elde edilmiştir. FATCOD ölçeği için kapsam geçerlilik indeksi 0,83; alfa değeri ise 0,69 olarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde varyans analizi, Wilcoxon ve T testleri kullanılmıştır. Yaşam sonu bakım eğitimi; ELNEC (End Of Life Nursing Education Consortium) eğitim müfredatına temellendirilerek hazırlanan materyallerle, dört haftada toplam sekiz saat olarak uygulanmıştır. Veriler eğitim öncesinde, eğitim verildikten hemen sonra ve dört hafta sonra toplanmıştır. Öğrencilerin ölmekte olan hastanın bakımına ilişkin sorulara verdikleri doğru cevaplarda eğitim öncesi ve sonrasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş (p0,05). Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelik okulu müfredatlarında yaşam sonu bakım konusuna daha fazla yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted as a quasi-experimental study in order to determine the influence of end of life care education in nursing students' knowledge and attitudes related to caring for dying patients. This research was conducted between 6 March - 24 April in GMMA School of Nursing. The sample of the study was included total of 59 senior nursing students who accepted to participate the study. As the data collection tools, form of that contains questions about end of life care which were developed by the researcher by review the literature and Frommelt's Attitude Towards Caring for Dying Patients (FATCOD) were used. FATCOD content validation index was 0,83 and Cronbach's alpha 0,69.For the evaluation of the data, analysis of variance, Wilcoxon and T-tests were used. Education in end of life care was applied with materials which based on the ELNEC (End Of Life Nursing Education Consortium) education curriculum, total of eight hours in four weeks. The data were collected before education, immediately after education and four weeks after education. The correct answers to the questions given about the dying patient's care was found statistically significant difference (p 0.05). Based on the findings of this study it is recommended that end of life care should be more included in nursing school curriculum.