Hemşirelik öğrencilerinin ölüm kaygısı, ölüme karşı vesaygın ölüm ilkelerine ilişkin tutumu
Nursing students' attitude towards death anxiety, towardsdeath and the principles of respectful death
- Tez No: 879798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin ölüm kaygısı, ölüme karşı ve saygın ölüm ilkelerine ilişkin tutumunu belirlemektir. Araştırma, MayısHaziran 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 452 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilerin yaş ortalaması 21,04±1,33 ve %64,4'ü kadın öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgiler Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği ve Saygın Ölüm İlkelerine İlişkin Tutumları Değerlendirme Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arasında ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon analizinden ve ölçek güvenilirlikleri için ise Cronbach's alfa değerinden yararlanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Ölüm kaygısı ölçek puan ortalaması 54,81±6,97, ölüme karşı tutum ölçek puan ortalaması 114,76±13,56 ve saygın ölüm ilkelerine ilişkin tutumları değerlendirme ölçek puan ortalaması 43,03±13,56'dır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive and relationship-seeking study is to determine nursing students' attitudes toward death anxiety, death, and the principles of respectful death. The research was conducted with 452 students studying at the Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, between May and June 2024. The average age of the students is 21.04±1.33, and 64.4% are female students. The data of the study were collected face to face by the researcher using the Introductory Information Form, Death Anxiety Scale, Attitudes Towards Death Scale, and Attitudes Assessment Scale towards the Principles of a Dignified Death. Descriptive statistics, t-tests, and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) were used to evaluate the research data. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between the scales, and Cronbach's alpha value was used for scale reliability. In the study, the student's death anxiety scale mean score is 54.81±6.97, their attitude towards death scale mean score is 114.76±13.56, and their attitude evaluation scale mean score towards the principles of respectable death is 43.03±13.56.