Hemşirelik öğrencilerine verilen temel yaşam desteği simülasyon eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of basic life support simulation training given to nursing students
- Tez No: 898723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç Hemşirelik öğrencileri, hastaya doğrudan bakım ve müdahale sağlama konusunda bilgi ve beceri yönünden donanımlı olmalıdır. Simülasyon, belirli bir konuda deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunan, aktif bir eğitim yöntemidir. Bu araştırmada simülasyon ile verilen Temel Yaşam Desteği (TYD) eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri, özgüven düzeyi ve memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem Araştırma yarı deneysel, tek gruplu ön test-son test olarak planlanmıştır. Araştırmaya SANKO Üniversitesi Hemşirelik Bölümünde 2023-2024 eğitim öğretim yılında dördüncü sınıf öğrencisi olan, araştırma kriterlerini karşılayan 36 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri“Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“TYD Bilgi Testi”,“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği (ÖMÖKGÖ)”,“Simülasyona Dayalı Öğrenmenin Değerlendirilmesi Ölçeği (SDÖDÖ)”formları ve uygulamalar sırasında alınan ses ve görüntü kayıtları aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce öğrencilere“TYD Bilgi Ön Testi”uygulanmıştır. Öğrencilere önce teorik ve sonrasında simülasyon yöntemi ile beceri eğitimi verilmiştir. Senaryolar eşliğinde TYD uygulamaları yaptırılmıştır. Uygulamalar tamamlandıktan sonra geribildirim oturumu yapılmıştır. Alınan kayıtlar ile iki uzman tarafından beceri değerlendirilmesi yapılmıştır. Eğitim ve uygulamaların sonrasında öğrencilere ÖMÖKGÖ, SDÖDÖ ve“TYD Bilgi Son Testi”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve çeyreklikler, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, bağımlı gruplar t testi, McNemar testi kullanılmış ek olarak sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Bulgular Araştırmaya katılan 36 öğrenciden; %80,6'sı kadın ve öğrencilerin %88,9'u ise genel lise mezunudur.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE EFFECTIVENESS OF BASIC LIFE SUPPORT SIMULATION TRAINING GIVEN TO NURSING STUDENTS Introduction and Objective Nursing students should be equipped with the knowledge and skills to provide direct care and intervention to the patient. Simulation is an active education method that offers the opportunity to learn by experiencing a specific subject. In this study, it was aimed to evaluate the effect of Basic Life Support (BLS) training given with simulation on nursing students' knowledge, skills, self-confidence level and satisfaction. Method The study was planned as a quasi-experimental, one-group pretest-posttest. The study included 36 students who were fourth-year students at SANKO University Nursing Department in the 2023-2024 academic year and who met the research criteria. The data of the study were collected by means of“Student Introductory Information Form”and“TYD Knowledge Test”,“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale (SSTLCS)”,“Evaluation of Simulation-Based Learning Scale (SBALSS)”forms and audio and video recordings taken during the applications. Before starting the study, the students were administered the“TYD Knowledge Pretest”. Students were first given theoretical and then skills training by simulation method. TYD applications were performed with scenarios. After the applications were completed, a feedback session was held. Skill evaluation was made by two experts with the records taken. After the training and applications, the students were administered the SCLCS, SDLCS and“TYD Knowledge Post-Test”. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, median and quartiles, independent groups t test, Mann-Whitney U test, dependent groups t test, McNemar test were used, and the intraclass correlation coefficient was calculated. Results Of the 36 students who participated in the study, 80.6% were female and 88.9% of the students graduated from general high school.