Hemşirelik öğrencilerinin ölüm anksiyetelerinin değerlendirilmesinde yoğun bakım ve yaşam sonu simülasyonunun kullanılması; tek grup, ön test-son test çalışması
Evaluation of nursing students' death anxiety using intensive care and end-of-life simulation: A single group pre-test-post-test study
- Tez No: 905116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İSTANBUL, 2024 Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler farklı ünitelerde çalışan hemşirelerden daha çok ölümle karşılaşmaktadır. Bu çalışma, bir üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi, hemşirelik bölümü öğrencilerinin, simülasyon kullanımı ile yaşam sonu bakım süresince becerilerinde ve ölüm anksiyetelerinde değişiklik olup olmadığının belirlemek amacıyla yapıldı. Yoğun bakımlar yaşam sonu evrede bulunan hastaların en çok bulunduğu ünitelerdir. Yöntem: Çalışma Kasım 2023 / Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi ve toplamda 61 hemşirelik öğrencisi üzerinde uygulanarak öğrenciler çalışmaya gönüllü olarak katılım sağladı. Ön ve son test yoğun bakım bilgi düzeyi, Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi ölçeği kullanıldı. Veriler yüz yüze toplandı. Verilerin analizi SPSS Statistics 24.00 programı aracılığı ile değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların %87,5'inin kadın ve %12,5'inin erkek olduğu, Yoğun bakım bilgi düzeyi puan ortalamasının ön test için 13,63 ve son test için 13,75, ölüm anksiyetesi puan ortalamasının ön test için 57,81 ve son test için 59,06 olarak bulundu. Daha önce ölüm riski ile karşılaşan ve karşılaşmayan kişilerin yoğun bakım bilgi düzeyi ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu; yoğun bakım bilgi düzeyi son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edildi (p < 0,05). Sonuç: Simülasyon eğitimi sonrası hemşirelik öğrencilerinin yoğun bakım bilgi ve anksiyete düzeylerinde artış saptanmıştır. Bu bulgular, hemşirelerin ölüm anksiyetelerini yönetmek için düzenli destek almaları gerektiğini göstermektedir. Simülasyon, öğrencilere zor konuları güvenli bir ortamda deneyimleme ve duygusal hazırlık yapma imkânı sunar, klinik becerileri ve kritik durumlarla başa çıkma yetilerini artırır. Bu nedenle, hemşirelik eğitiminde simülasyonun yaygın ve sistematik kullanımı önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Nurses working in intensive care units encounter more deaths than nurses working in other units. This study was conducted to determine whether there was a change in the skills and death anxiety of nursing students of a university's faculty of health sciences during end-of-life care with the use of simulation. Intensive care units are the units where patients in the end-of-life phase are most often found. Method: The study was conducted between November 2023 and February 2024 and was applied to a total of 61 nursing students, and the students participated in the study voluntarily. Pre- and post-test intensive care knowledge level, Abdel-Khalek Death Anxiety Scale were used. Data were collected face-to-face. Data analysis was performed using the SPSS Statistics 24.00 program and Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationships between variables. Result: 87,5% of the participants were female and 12,5% were male. The mean score of intensive care knowledge level was 13,63 for the pretest and 13,75 for the posttest, while the mean score of death anxiety was 57,81 for the pretest and 59,06 for the posttest. It was determined that there was a significant difference between the pretest scores of intensive care knowledge level for those who had previously encountered and had not encountered the risk of death, as well as a significant difference between the posttest scores of intensive care knowledge level (p < 0,05). Conculion: An increase was found in the intensive care knowledge and anxiety levels of nursing students after simulation training. These findings suggest that nurses should receive regular support to manage their death anxiety. Simulation provides students with the opportunity to experience difficult topics in a safe environment and to prepare emotionally, and increases their clinical skills and ability to cope with critical situations. Therefore, the widespread and systematic use of simulation in nursing education is important.