Kalça protezi sonrası konfor ölçeği geliştirilmesi
Development of a scale for assessment of patient comfort after hip replacement
  1. Tez No: 464911
  2. Yazar: HÜLYA SARAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, kalça protezi sonrası konforun değerlendirilmesine yönelik yeni bir ölçme aracının geliştirilmesini amaçlayan metodolojik bir çalışmadır. Araştırma kapsamında,“Kalça Protezi Sonrası Konfor Ölçeğinin”geliştirilmesi ve ölçeğin“geçerlik”ve“güvenirlik”analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Araştırma Eylül 2013- Aralık 2015 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi ve Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, total ya da parsiyel kalça protezi ameliyatı olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden yüz seksen hasta oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla,“Hasta Bilgileri Formu”,“Kalça Protezi Ameliyatı Bilgileri Formu”,“Kalça Protezi Sonrası Konfor Ölçeği”ve“Genel Konfor Ölçeği”kullanılmıştır. Güvenirliğinin değerlendirilmesi amacı ile iç tutarlılık analizi ve test tekrar test analizi yapılmıştır. Ölçeğin geçerliği için kapsam, yüzey, ölçüt ve yapı geçerliliği değerlendirilmiştir. Ölçeğin cronbach alfa değeri 0.758 olarak hesaplanmış ve tekrar testte ölçek puanları arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu bulunmuş olup ilgili alanda kullanılabilecek“güvenilir”bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Ölçeğin geçerliği için değerlendirilen analizlerde ölçeğin kapsam, yüzey ve ölçüt geçerliğinin sağlandığı tespit edilmiştir. Böylece ölçeğin ilgili alanda kullanılabilecek“geçerli”bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Ölçeğin son halinde 26 madde bulunmaktadır. Ölçek puanlamasında 1-5 arasından bir puan ortalaması elde edilmektedir. Çalışmamızda katılımcıların kalça protezi sonrası konfor ölçeği puan ortalamaları 3.64±0.43 olarak tespit edilmiştir. Kalça protezi ameliyatı olan hastaların hastane döneminde konforlarının değerlendirilmesinde ve uygulanan hemşirelik girişimlerinin hasta konforuna etkisinin incelenmesinde kalça protezi sonrası konfor ölçeğinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the development of a“Hip Replacement Comfort Scale”and to analyze the validity and reliability of the scale. This study was conducted between September 2013 and December 2015 in the orthopedics and traumatology clinics of Gulhane Military Medical Academy, Hacettepe University Adult Hospital, and Ankara University İbni Sina Hospital. One hundred and eighty patients who underwent hip replacement surgery were voluntarily included in this study. In the study, data collection forms for demographics and surgery, the“Hip Replacement Comfort Scale,”and the“General Comfort Scale”were used. Internal consistency and test re-test analyses were made for reliability. The scale's validity was evaluated with scope, surface, criterion and construct validity analysis. Cronbach's alpha value was calculated as 0.758, a significant positive correlation was found between test and re-test, and the scale was considered valid by the scope, surface, and criterion analysis, indicating that the scale is reliable and can be used in the field. There are 26 items in the final scale, which uses averaged scale scores from 1 to 5. In our study, the average patient comfort score was 3.64±0.43. The“Hip Replacement Comfort Scale”is recommended for evaluating patients' comfort after hip replacement surgery and examining the effects of nursing interventions on patients' comfort.