Laparoskopik kolesistektomi öncesi p6 noktasına akupresür uygulamasının ameliyat sonrası bulantı kusma üzerine etkisi: Randomize kontrollü klinik çalışma
The effects of p6 acupressure application on postoperative nausea and vomiting before laparoscopic cholecystectomy: Randomized controlled clinical trial
  1. Tez No: 464912
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İYİGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, ameliyat sonrası bulantı kusma (ASBK) açısından yüksek riskli bir grup olan laparaskopik kolesistektomi uygulanacak hastaların, P6 noktasına akupresür uygulamasının ASBK ve antiemetik ilaç gereksinimi üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırma 111 laparoskopik cerrahi uygulanan kadın hasta ile yürütülmüştür. Hastalar blok randomizasyon yöntemi kullanılarak üç gruba ayrılmış ve her bir grup 37 hastadan oluşmuştur. Müdahale grubuna, akupresür bilekliği kullanma eğitimi verilmiş ve P6 akupunktur noktasına plastik başlığı olan bir akupresür bilekliği takılmıştır. Plasebo grubuna akupresür bilekliği ile aynı görünümde ancak plastik başlığı olmayan bir bileklik takılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Müdahale ve plasebo gruplarında bileklik ameliyattan yaklaşık bir saat önce takılmış ve ameliyattan altı saat sonra çıkarılmıştır. Veriler ameliyat sonrası 2., 6. ve 24. saatte toplanmıştır. Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda akupresür bilekliği ile P6 noktasına uygulama yapılmasının plasebo grubuna göre, ameliyat sonrası 2. saatte bulantı şiddetini, 2-6 saatte bulantıyı azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir (p0.05). Akupresür bilekliği ile P6 noktasının uyarılması, laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda, ASBK ve antiemetik ilaç gereksinimi azaltmada klinik açıdan etkili olarak değerlendirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of acupressure application on postoperative nausea and vomiting (PONV), as well as the need for antiemetic medication, in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy, who are at high risk of PONV. Research was conducted with 111 female patients who underwent laparoscopic cholecystectomy. Patients were divided into three groups using the block randomization method, and each group consisted of 37 patients. The treatment group received education on the use of an acupressure wristband and an acupressure wristband with a plastic button placed at the P6 acupoint. The placebo group received an identical wristband without a plastic button. The control group did not receive any treatment. The wristbands in the treatment and placebo groups were applied about an hour before surgery and were removed six hours after surgery. Data were collected 2, 6, and 24 hours after surgery. We found that stimulating the P6 acupoint with the acupressure wristband decreased nausea severity at 2 hours after surgery and significantly reduced nausea between 2–6 hours after laparoscopic cholecystectomy when compared with the placebo group. However, it was evaluated that results, due to the lack of difference between control group and the acupressure group, were not clinically significant. Stimulating the P6 acupoint was not effective in decreasing postoperative vomiting, pain, requirement for antiemetic and analgesic medication and anxiety (p>0.05). Stimulating the P6 acupoint with an acupressure wristband in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy is not clinically effective in reducing PONV and the need for antiemetic medication.