Yutma güçlüğü olan multipl sklerozlu hastalara verilen eğitimin solunum komplikasyonları, beslenme durumu ve yutma ile ilişkili yaşam kalitesine etkisi
The effect of training multiple sclerosis patients with dysphagia on respiratory complications, nutritional status and swallowing-related quality of life
- Tez No: 464918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER BELGÜZAR KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma yutma güçlüğü olan MS'li hastaların yutma güçlüğüne yönelik eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla niteliksel, yutma güçlüğü olan MS'li hastalara hemşire tarafından verilen eğitimin solunum komplikasyonları, beslenme durumu ve yutma ile ilişkili yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize prospektif yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın niteliksel aşamasında yutma güçlüğü olan 8 hasta ile görüşülerek eğitim ihtiyaçları doğrultusunda eğitim kitapçığı oluşturulmuştur. Araştırmanın yarı deneysel aşamasında blok randomizasyon yöntemi kullanılmış, 26 hasta deney grubuna, 26 hasta kontrol grubuna alınmıştır. Verilerin toplanmasında Niteliksel Görüşmeler İçin Yarı Yapılandırılmış Soru Formu, sosyodemografik ve tıbbi özellikleri içeren Veri Toplama Formu, Multipl Sklerozda Disfaji Değerlendirme Ölçeği (DYMUS), Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10), Standardize Mini-Mental Test, Yutma Yaşam Kalitesi Anketi (SWAL-QOL) kullanılmıştır. Araştırma öncesinde deney ve kontrol grubundaki hastalara veri toplama araçları uygulanmıştır. Daha sonra deney grubuna alınan hastalara eğitim kitapçığı kullanılarak eğitim verilmiş, eğitimden 4 hafta sonra telefonla danışmanlık ve izlem yapılmıştır. İlk görüşmeden 12 hafta sonra deney ve kontrol grubundaki hastalara veri toplama araçları yeniden uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This was a randomized, prospective, semi-experimental study to determine the effect of training provided by nurses to MS patients with dysphagia on the respiratory complications, nutritional status and swallowing-related quality of life so that we used qualitative design to determine the dysphagia-related training requirements of these patients. We first developed a training booklet according to the determined training requirements following interviews with 8 patients suffering from dysphagia in the qualitative stage of the study. We used the block randomization method during the semi-experimental stage and included 26 patients each in the intervention and control groups. The Semi-Structured Questionnaire for Qualitative Interviews, Data Collection Form for sociodemographic and medical characteristics, Questionnaire for the Assessment of DYsphagia in MUltiple Sclerosis (DYMUS), Eating Evaluation Tool (EAT-10), Standardized Mini-Mental Test, and the Swallowing Qality of Life Questionnarie (SWAL-QOL) were used for data collection The data collection tools were used to collect data from the intervention and control groups before the study. Then, training was provided to intervention group, they were given training booklet and counselling on phone 4 weeks later for monitoring and to answer patient questions. The data collection tools were used again in both groups 12 weeks after the first interview.