Madde kullanım bozukluğu olan kişilerde erken dönem uyumsuz şemalar ile öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between early stage maladaptive schemes and anger levels in people with substance-use disorders
- Tez No: 464926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALE TANGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, madde kullanımı olan ve madde kullanımı olmayan kişilerde erken dönem uyumsuz şemalar ile öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla bir vaka-kontrol çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ağustos 2015-Mart 2016 tarihleri arasında, bir askeri hastanede Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD. Polikliniklerine başvuran araştırma kriterlerine uyan 75 gönüllü hasta vaka grubunu, aynı hastane içerisinde bulunan bir askeri birlikte 75 kişi araştırmanın kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada iki tip sosyodemografik veri toplama formu hazırlanmıştır. Her iki gruba Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3), Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği (SÖÖTÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a case-control study to investigate the relationship between early stage maladaptive schemes and anger levels in people with and without substance-use. Sampling of the investigation includes, 75 voluntary patient case group who consulted to Gülhane Military Medical Academy (GMMA) Mental Health and Diseases Department polyclinics and complies to investigation criteria, and as a control group of 75 voluntary soldiers and rankers performing military service in GMMA Support Troops Commands. Two types of sociodemographic data collection form were prepared. Sociodemographic Data Collection Form-1 was used for the people who have substance-use disorder Sociodemographic Data Collection Form-2 was used for soldiers performing military service in GMMA Support Troops Commands, Young Scheme Scale Short Form-3 (YSQ-SF) and Anger Trait and Anger Expression Scale (STAXI) were used for both investigation groups. Data were collected by face-to-face meeting method. For statistical analysis, since chi-square normal distribution was not met, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H correlation analysis was used for comparison of demographic properties.