Koah'lı hastalarda farklı pulmoner rehabilitasyon programlarının anksiyete ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the impacts of different pulmonary rehabilitation programs on patients with copd on anxiety and cognitive function
- Tez No: 464925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma KOAH'lı hastalarda farklı pulmoner rehabilitasyon (PR) programlarının anksiyete ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla prospektif müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Nisan 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran 58 hasta oluşturmuştur. Hastalar, hastane temelli ayaktan takipli (n=27) ve hastane temelli evde uzaktan takipli (n=31) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve üç ay boyunca PR verilmiştir. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT)”,“Modifiye Borg Skalası (BORG)”,“St. George Solunum Anketi (SGRQ)”,“Spielberg Durumluk- Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI I-II)”,“Standardize Mini Mental Test (SMMT)”ile değerlendirilmiş olup, PR öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Pulmoner rehabilitasyon sonrası iki grup arasında sürekli anksiyete (p=0.006) ve durumluk anksiyete (p=0.004) düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayaktan takipli hasta grubunda, anksiyete seviyesindeki düzelmenin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was investigated as a prospective intervention study for the aim of determinating the impacts of different pulmonary rehabilitation (PR) programs on anxiety and cognitive function of patients with COPD. The study sample is consisted of 58 patients admitted to the respiratory diseases clinic between April 2015- May 2016. Patients were divided into two groups as hospital-based outpatient follow-up (n = 27) and hospital-based home remote follow-up (n = 31) and given PR for three months. Data of the study was evaluated before and after PR by“Introductory Information Form”,“6-min Walk Test (6MWT)”,“Modified Borg Scale (BORG)”,“St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ)”,“Spielberger State Trait Anxiety Inventory (STAI I-II)”,“ Standardized Mini Mental State Examination (MMSE)”After PR, between the two groups, a statistically significant difference was found between trait anxiety (p = 0.006) and state anxiety (p = 0.004) level. It was observed that the decrease in anxiety level was higher in outpatient follow-up patient group (p 0.05).