Investigation of delayed type hypersensitivity response against crimean-congo hemorrhagic fever virus nucleoprotein
Kırım kongo kanamalı ateşi virüsü nükleoproteinine karşı oluşan gecikmiş tip hipersensitivite cevabının araştırılması
- Tez No: 464943
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİYA DOYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsünün (KKKAV) yol açtığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) çok geniş bir coğrafyada etkin olan ve %5 ile %50 arasında değişen fatalite oranına sahip bir hastalıktır. KKKAV Bunyaviridae ailesinin bir üyesi olup, Nairovirus cinsi altında sınıflandırılmaktadır. KKKAV genomu üç tane negatif sarmallı RNA segmentlerden oluşmaktadır. RNA'ya bağlı viral RNA polimerazı L segment tarafından üretilmektedir. S segment nükleoproteinleri, M segment ise Gn ve Gc proteinlerini kodlamaktadır. Viral replikasyonun ve transkripsiyonun konakçı hücrede başlayabilmesi için tüm segmentlerin nücleoproteinler (NP) tarafından sarmalanması gerekmektedir. KKKAV S segmenti 53 kDa ağırlığındaki NP kodlamaktadır. KKKA genellikle hafif ve spesifik olmayan ateşli bir hastalık olarak rapor edilmiştir ancak bazı vakalarda çok şiddetli hemorajik hastalık gelişebilmektedir. Hastalığın 5 ile 14. günleri arasında devam eden hemoraji, çoklu organ bozukluğu ve şok ile sonuçlanabilmektedir. Viral enfeksiyonlarla mücadele esnasında, hücre aracılı immünite önemli bir rol oynamaktadır. Bu yüzden KKKAV enfeksiyonlarının hücresel immünite üzerindeki rolünü aydınlatmak oldukça önemlidir. Bu amaçla, çalışmamızda hayvan modellerinde KKKAV'ye karşı oluşacak gecikmiş tip hipersensitivite (delayed type hypersensitivity- DTH) reaksiyonunun varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, KKKAV NP (1449 bç), NP'nin N-terminal parçası, NPNT (387 bç) ve NP'nin C-terminal parçası, NPCT (513 bç) rekombinant olarak prokaryotik ekspresyon sistemlerinde üretilerek DTH üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fare immunizasyon çalışmalarının ardından üç farklı dozda (50 μg/μl, 100 μg/μl, 200 μg/μl) antijen fare ayak tabanlarına enjekte edilmiş ve ayak tabanındaki şişme elektronik kumpas aleti ile ölçülmüştür. Yirmi dördüncü saatte oluşan DTH cevabı her bir protein için en yüksek değeri göstermiş ve 72. saate doğru bu cevap azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Crimean–Congo hemorrhagic fever (CCHF) caused by CCHFV is reported in a wide geographic range with a fatality rate ranging from 5 to 50 %. CCHFV is a member of the family Bunyaviridae and classified in Nairovirus genus. CCHFV genome is composed of tripartite single-stranded negative RNA segments, and RNA dependent viral RNA polymerase is produced by L segment. S segment encodes nucleoprotein (NP) and M segment expresses Gn and Gc. To initiate the viral replication and transcription in the host cell, the segments are needed to be encapsidated by NP. The S segment of CCHFV encodes 53 kDa NP made up of globular domain with a prominent arm. CCHFV infection is generally reported as a mild, nonspecific febrile illness but in some cases, severe hemorrhagic disease is also developed. Persisting hemorrhage, multi-organ failure and shock result in fatality on day 5-14 of illness. In combatting against viral infections, CMI plays a pivotal role. Therefore it is essential to clarify the role of cellular immunity in CCHFV infection. In this study, we aimed to investigate the presence of delayet type hypersensitivity (DTH) reactions against CCHFV in an animal model. For this purpose, CCHFV NP (1449 bp), N-terminal part of NP, NPNT (387 bp) and C-terminal part of NP, NPCT (513 bp) were recombinantly produced in procaryotic expression systems and investigated their effect on DTH. Following immunization steps, antigens were injected in three different dosage (50 μg/μl, 100 μg/μl, 200 μg/μl) and footpad swelling was measured by an electronic caliper. For each protein, DTH response has peaked at 24 hr and decreased by 72 hr.