The impacts of foreign direct investments on economic growth in Turkey: 1980-2015
Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyüme üzerine etkileri: 1980-2015
- Tez No: 464950
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYSY) 1980'li yılların başlarında başlatılan liberalleşme programı sonrasında hızla genişlemiştir. Türkiye DYSY çekme performansı açısından 2000 sonrası dönemde rekor bir seviye yakalamıştır. Bu çalışma 1980 - 2015 yılları periyodunda DYSY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini zaman serisi analizi ile araştırmaktadır. Ampirik analizde TÜİK, Merkez Bankası ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık gayrı safi yurt içi hasıla verileri (GSYİH), DYSY girişleri, yurtiçi yatırım verileri ve dış ticaret verileri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Genişletilmiş Dickey Fuller birim kök sonuçları değişkenlerin düzey değerlerinde durağan olmadığını, ancak birinci farklarında durağan hale geldiklerini göstermektedir. Johansen eş-bütünleşme sonuçlarına göre GSYİH ile diğer değişkenler arasında uzun-dönem ilişki olduğu ve etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca Granger nedensellik testi bulguları, DYSY ile GSYİH arasında karşılıklı bir ilişki olduğunu sonucunu vermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye'de DYSY'ndaki pozitif bir değişimin mal ve hizmetlerin üretimi artışını desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments (FDI) in Turkey have expanded rapidly following the liberalization programme initiated in the early 1980s. Turkey has accomplished a record level in terms of its performance to attract FDI in post-2000 era. The study aims to explore the impacts of the FDI on economic growth during the years 1980 to 2015 using time series analysis. The annual data of the gross domestic product (GDP), FDI inflows, direct investments, and foreign trade announced by TURKSTAT, CBRT and Ministry of Development were employed in the study. According to the results of the analysis, the Augmented Dickey Fuller unit root test results suggest that the variables are non-stationary at levels, but become stationary in the first differences. Through the Johansen Co-integration test, it has been found that there is long-run relationship between GDP and other variables, and the effect is statistically significant. Finding of Granger causality states that there is a bidirectional causality between FDI and GDP. The results of this study imply that a positive change in the level of FDI is likely to increase the production of goods and services in Turkey.