The role of foreign direct investment on the economy of Nigeria
Nijerya ekonomisi üzerindeki doğrudan yabancı yatırımın rolü
  1. Tez No: 792990
  2. Yazar: ADEDAYO TESLIM MORENIGBADE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Zamanla, Doğrudan Yabancı Yatırım, yeni teknoloji, mallar, yönetim teknikleri ve daha rekabetçi bir iş ortamı şeklinde sağladığı teşvikin bir sonucu olarak ekonomik genişlemenin önemli bir itici gücü olmuştur. DYY'nin fon ve uzmanlık sağlamasıyla ilişkili olumlu yayılmanın bir sonucu olarak, dünyadaki birçok ülke, özellikle gelişmekte olan ekonomiler, doğrudan yabancı yatırım girişini teşvik eden politikalar lehindedir. Bunun nedeni, DYY'nin daha küçük şirketlerin uluslararası satışları artırmasına ve teknoloji transfer etmesine yardımcı olarak yeni sermaye girdisi türleri (yani, ekipman, yapılar, envanterler vb. gibi sermaye malları stokundan üretime dahil olan hizmet akışı) yaratmasına yardımcı olabilmesidir. Bu çalışma, Doğrudan Yabancı Yatırımın Nijerya ekonomisi üzerindeki rolünü incelemektedir. Çalışma, Doğrudan Yabancı Yatırımın Nijerya'daki endüstriyel büyüme üzerindeki etkilerini saptadı; Doğrudan Yabancı Yatırımın Nijerya'daki istihdam fırsatları üzerindeki etkileri; Doğrudan Yabancı Yatırımın Nijerya'daki döviz kuru üzerindeki etkileri ve Doğrudan Yabancı Yatırımın Nijerya'daki yerel yatırımcıların sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri. Bu çalışmada nicel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Toplam 150 adet anket Federal Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı'nın seçilmiş personeline amaçlı ve uygun örnekleme tekniği kullanılarak uygulandı ve epistemolojik araştırma felsefesi ve tümdengelimli araştırma yaklaşımı kullanıldı. Veriler, frekans tabloları, yüzde tabloları, Aritmetik Ortalama ve Standart Sapma Analizi kullanılarak analiz edilirken, çalışmada belirtilen hipotezler Ki-kare kullanılarak test edilmiştir.Çalışmadan elde edilen bulgular, Doğrudan Yabancı Yatırımın, endüstriyel teknolojinin yerel olarak Nijerya'ya transferi için uygun bir araç olduğunu, Doğrudan Yabancı Yatırımın bir sonucu olarak, Nijerya'da Doğrudan Yabancı Yatırımın bir sonucu olarak daha iyi ücretli işlerin mevcudiyeti olduğunu ortaya koydu. Nijeryalı yerel çalışanlar ve yöneticiler, çok uluslu şirketlerle kolayca bağlantı kuruyor. 2 Doğrudan Yabancı Yatırım, Nijerya'nın yerel para birimi güçleniyor. Doğrudan Yabancı Yatırım, yerel para biriminin oynaklığını temsil eden ikili döviz kurlarının geçici yönü tarafından caydırılır, Doğrudan Yabancı Yatırımın bir sonucu olarak ülke ekonomisi istikrara kavuşabilir, Doğrudan Yabancı Yatırımın bir sonucu olarak, Nijerya'nın yerel yatırımlarında önemli bir büyüme. Nijerya yerel yatırımlarının geliştirilmesi için uluslararası ve yerel yatırımcılar arasında sağlıklı bir rekabet var. Bu tür bir rekabet, genellikle yerel yatırımlar, diğerlerinin yanı sıra kendi kişisel gelişimlerini artırmak için operasyon tarzlarını ve modellerini evcilleştirme bakış açısıyla yabancı yatırımlarla rekabet ettiğinde ortaya çıkar. Çalışma, Nijerya hükümetinin Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı aracılığıyla ülkeye daha fazla Doğrudan Yabancı Yatırımı teşvik etmek için Nijerya için iş yapma kolaylığı endeksini artırabilecek mevcut politika ve yasaları çıkarması ve reform yapması tavsiyesinde bulundu. İstikrarlı bir siyasi ve ekonomik ortamın sürdürülmesi, Doğrudan Yabancı Yatırım akışının uygun şekilde yönetilmesi ve bu girişlerin petrol sektörü dışındaki sektörlere çeşitlendirilmesi, altyapı tesislerinin durumunun iyileştirilmesi ve her düzeyde güvenlik seviyesinin artırılması, hükümetin atabileceği önemli adımlardır. diğerleri arasında Doğrudan Yabancı Yatırımların girişini teşvik etmek.
Özet (Çeviri)
Over time, Foreign Direct Investment has been a major driver of economic expansion as a result of the stimulus it has provided in the form of novel technology, goods, managerial techniques, and a more competitive business climate. As a result of the positive spillover associated with FDI's provision of funds and expertise, many countries around the world, especially emerging economies, favor policies that encourage the inflow of foreign direct investment. This is because FDI can help smaller companies expand and boost international sales and transfer technology, creating new kinds of capital input (i.e. flow of services involved in the production from the stock of capital goods, such as equipment, structures, inventories, etc). This study examined the role of Foreign Direct Investment on the economy of Nigeria. The study pinpointed the impacts of Foreign Direct Investment on industrial growth in Nigeria; impacts of Foreign Direct Investment on employment opportunities in Nigeria; impacts of Foreign Direct Investment on exchange rate in Nigeria as well as the impacts of Foreign Direct Investment on the sustainability of local investors in Nigeria. This study employed the use of quantitative method of data collection. A total of 150 copies of questionnaire were administered to selected staff of Federal Ministry of Industry, Trade and Investment using purposive and convenient sampling technique and involved the use of epistemology research philosophy and deductive research approach. Data was analysed with the use of frequency tables, percentage tables, Arithmetic Mean and Standard Deviation Analysis while the hypotheses stated in the study were tested with the use of Chi-square. Findings from the study revealed that Foreign Direct Investment is a viable means for the transfer of industrial technology domestically to Nigeria, as a result of Foreign Direct Investment, there have been availability of better paying jobs in Nigeria, as a result of Foreign Direct Investment, Nigerian local employees and managers are easily connected with multinational corporations, as a result of 2 Foreign Direct Investment, Nigeria's local currency is strengthened. Foreign Direct Investment is deterred by the ephemeral aspect of bilateral exchange rates, which stands in for the volatility of the local currency, as a result of Foreign Direct Investment, the nation's economy can be stabilized, as a result of Foreign Direct Investment, there is considerable growth in the local investments of Nigeria. There is healthy competition between international and local investors for the development of Nigeria local investments. This type of competition often occurs when local investments often compete with foreign investments with a view of domesticating their modes and patterns of operation in order to enhance their own personal growth among others. The study recommended that the government of Nigeria, through the Ministry of Industry, Trade and Investment, enact and reform existing policies and laws that could improve the ease of doing business index for Nigeria in order to encourage more Foreign Direct Investments into the country. Maintaining a stabilized political as well as economic environment, properly managing Foreign Direct Investments influx and diversifying such inflows into sectors besides the oil sector, improving the condition of infrastructural facilities, and increasing the security level at all levels are all important steps the government can take to encourage the inflow of Foreign Direct Investments among others.