Turkish television's magnificent music: A case study of meaning, production, and audiencing in a successful dizi
Türk televizyonu'nun muhteşem müziği: Başarılı bir dizi'de anlam, yapım, ve izleyicilik üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 464958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROBERT FRANKLIN REIGLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez bir Türk dizisi olan Muhteşem Yüzyıl'ın başarısında televizyon müziğinin kritik bir rol oynadığını ileri sürmektedir. Bu, Medya, Bilişsel ve Kültürlerarası Çalışmalar alanlarından gelen teoriler, Müzikoloji ve Etnomüzikoloji metodolojileriyle birleştirilerek yapılmıştır. İlk olarak, vaka çalışmasının küresel kalıpları ve Anadolu kökenli soundu içeren dizi müzikleri için yapım süreci, anlamın kodlanması ve tınının rolü tartışılmaktadır. İkinci olarak, izleyici kitlesiyle görüşmeler yaparak ve katılımcı gözlemi kullanarak dizi müziklerinin tüketimi araştırılmıştır. Son olarak, seçilmiş dört sahnenin görsel-işitsel analizlerine izleyicilerin sözel tepkileri eklenmiştir. Müziğin televizyonların açık ve dizinin oynadığı kanala ayarlanmış olmalarını sağlayarak reyting ve başarı kazandırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis uses theory from Media, Cognitive, and Cross-cultural Studies combined with methodology from Musicology and Ethnomusicology to show that music played an essential role in the success of the Turkish serial, Muhteşem Yüzyıl. First, I discuss the production process, the encoding of meaning, and the role of timbre in a soundtrack of global cliché and Anatolian-rooted sounds. Second, I explore reception of the show using interviews with audience members and participant observation. Finally, I add audience descriptors to audio-video analysis. I conclude that music kept televisions on and tuned into the broadcast of this show leading to high ratings and success.