Evolution of the keyboard prelude as a genre in Europe: A textural and stylistic approach
Tuşlu çalgılar için yazılmış prelüdlerin bir tür olarak Avrupa'daki gelişimi: Dokusal ve stilistik bir analiz
  1. Tez No: 464959
  2. Yazar: AYŞE DİRİKER SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CİHAT AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Klasik batı müziğinde tuşlu çalgılar ve piyano için yazılmış türler arasında prelüd, tuşlu çalgıların başlangıcından beri var olan bir tür olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir. Bu tür üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, türün çeşitli dönemlerde bazı ortak özelliklere sahip olduğu ancak belirgin farklılıklar da gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu noktada prelüdün diğer türlerle kıyaslandığında daha değişken bir yapı gösterdiği belirlenmiştir. Bahsi geçen değişkenliğin hangi faktörlere bağlı olduğu ise araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada tuşlu çalgılar ve piyano için yazılmış prelüd örneklerinin dokusal özellikleri ışığında prelüd türünün dokusal ve stilistik olarak geçirdiği evrimin araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine solely a genre,“prelude”for keyboard and piano, through a textural and stylistic approach. By doing so, it is aimed to create a bridge between the textural structures of preludes and how they are perceived by pianists at the core of performance. Having observed all the textural and stylistic aspects of the selected preludes related to the indicated time intervals, the organism of a genre which is especially important for the keyboard literature is deeply examined. Thus, it is targeted to identify to what distinct the preludes in Europe have common properties.