Cinsiyet eşitsizliğinin büyüme ve kalkınma üzerine etkileri: Türkiye örneği
The effect of gender inequality on growth and development: The case of Turkey
- Tez No: 464960
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Cinsiyet eşitsizliği ekonomik büyüme ve kalkınma kapsamında düşünüldüğünde önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın temel hedefi de Türkiye'deki ekonomik büyüme ve kalkınmaya cinsiyet eşitsizliğinin etkileri ve bu etkilerin ne yönde olduğunun tespit edilmesidir. Bu kapsamda Türkiye'deki cinsiyet eşitsizliğinin büyüme ve kalkınmaya etkisini analiz etmek amacıyla 1990-2013 dönemine ait veriler kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde; kadın işgücü ile gelir arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, ticari açıklık ile gelir arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu; ilkokul, ortaokul ve ilkokulortaokul düzeyinde eğitim faaliyetleri kapsamında cinsiyet eşitsizliğinin gelir ile ilişkisinin pozitif ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
When gender inequality is considered in the context of economic growth and development, it emerges as an important phenomenon. The main objective of this research is to determine the effects of gender inequality on economic growth and development in Turkey and the direction of these effects. In this context, regression analysis is conducted using data from 1990-2013 to analyze the effect of gender inequality on growth and development in Turkey. As a result of regression results; no significant relationship between female labor force and income, the significant and positive relationship between trade gap and income, and the positive and significant relationship between gender inequality and income in the context of primary, secondary, and primary-secondary school education activities have been determined.