Suriye'deki iç savaş'ın Şii jeopolitiği bağlamında değerlendirilmesi
- Tez No: 464961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Arap halk hareketlerinin Suriye'de sekteye uğramasına sebep olan en büyük faktörün, Suriye Ordusu'yla birlikte rejim muhaliflerine karşı savaşan İran ve Hizbullah unsurlarının verdiği siyasi, askeri ve ekonomik destek olduğunu ve bu desteğin Şii jeopolitiği bağlamında gerçekleştirildiğini ispatlamaya çalışmak olacaktır. Bu kapsamda, öncelikle Suriye'nin nasıl bir yapıda ülke olduğunun bilinmesi amacıyla Suriye'nin tarihi ve coğrafik özellikleri, sosyo-ekonomik yapısı ve siyasi yönetimi hakkında temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca, Arap baharı denilen sürecin tam olarak ne olduğu, hangi sebeplerden ötürü meydana geldiği ve diğer Arap ülkelerinde sorun yaşamadan ilerleyen sürecin neden Suriye'de bir anda duraksamaya başladığı konusu üzerinde durulmuştur. Bununla beraber, İran ve Lübnan Hizbullahı hakkında tanıtıcı bilgilere yer verilmiş, anılan güçlerin Suriye krizine uluslararası toplumun aleyhinde hareket etmesinde Şii Hilali yada Şii jeopolitiğinin neden olduğu hususlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is trying to prove that among the most important factors causing disruption of Arab People's movements are the support of the Iranian and Hezbollah elements fighting in the fields together with Syrian Army and also trying to prove that this political, military and economic support given by a/m forces is realized within the framework of Shia geopolitics. In this regard, first of all so as to understand the general structure of Syria as a country, I have provided information on the history, geographical characteristics, social-economical structure and political governance of Syria. I have also tried to emphasize what exactly the process“Arab Spring”means, why it occurred in the first place, and why it caused a sudden disruption in Syria while the process continued in other countries without any problems. I have provided information in order to introduce Iranian and Lebanese Hezbollah which are the main sources of this disruption. Also, I mentioned that the Shia geopolitics is the reason why these forces are reacting to Syrian crisis contrary to International Community.