Hedef programlama yöntemi ile otobüs sefer sayılarının tespit edilmesi
Determination of an ideal frequency of daily bus trip with goal programming method
- Tez No: 464985
- Danışmanlar: PROF. YETİŞ ŞAZİ MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında kent içi toplu ulaşım sistemlerini ele alınarak ve bu sistemlerden en yaygın olarak kullanılan karma trafikte otobüs işletmeciliği hedef programlama ile incelenmektedir. Ülkemizde ve dünyada sürekli artan nüfusla birlikte toplu ulaşım sistemlerinin önemi gün geçtikçe daha da ön plana çıkmaktadır. Artan nüfusla birlikte kişisel araçların da artması trafik sorunlarına yol açmakta ve çözümler aranmaktadır. Toplu ulaşım sistemlerinin sürdürülebilirliği ve planlanması bu çözümlerin başında gelmektedir. Toplu ulaşıma yapılacak yatırımların ekonomik maliyetlerinin fazla olması, yönetimleri karar almakta zor durumda bırakmaktadır. Bununla birlikte yapılan yatırımların iyi işletilmesi ve planlı hareket edilmesi işletme maliyetlerini düşürebilmektedir. Sürdürülebilir bir toplu ulaşım için günlük sefer sıklıkları yüksek önem arz etmekte özellikle gün içerisinde zirve saatlerde yapılması gereken seferlerin yolcu taleplerine göre hesaplanması gerekmektedir. Bu gereklilik tezimizde doğrusal en iyileme mantığa göre hesaplanmış ve günlük sefer sayıları veriler göre yeniden tespit edilmiştir. Tezin içeriğinde, Denizli ilinde otobüs işletmesinin günlük seferleri incelenmekte ve günlük seferlerin sıklıkları ile ilgili önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, urban public transportation systems in Turkey are examined and specifically, bus operations in the mixed traffic. This system is researched by the method of goal programming. With the ever-increasing population in our country and in the world, the importance of public transportation systems is getting more and more important. Increasing populations in personal private car use causes traffic problems and therefore, solutions are sought. Sustainability and planning of public transport systems are at the forefront of these solutions. As economic costs of public transportation investments are high, these decisions are especially difficult to manage. In addition to this, it is possible to decrease the operating cost by operating the planned investments constructively. The frequency of daily service frequency is of high importance for sustainable public transport. Therefore, especially at peak times during the day, passenger demand must be calculated. This requirement has been calculated according to the linear function and the number of daily service frequency has been re-determined according to the data. In the content of dissertation, daily service frequency of bus operation system in Denizli Turkey province are examined and suggestions about the frequency of daily trips are offered.