Maliyet iyileştirmesinde kaizen yaklaşımı ve bir uygulama
Kaizen approach in cost improvement and an application
  1. Tez No: 277234
  2. Yazar: ŞAFAK KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında Kaizen yaklaşımı ile Yöneylem Araştırması teknikleri birlikte kullanılarak bir boyutlu kesme ve stok problemlerinin çözümü gerçekleştirilmiştir. Uygulama, profil kesme faaliyetlerinde firenin ve ayar sürelerinin minimum yapılması amacıyla metal sanayinde otobüs şasisi üreten bir işletmede yürütülmüştür.Uygulama sürecinde sebep-sonuç diyagramı kullanılarak fire nedenleri belirlenmiştir. Bu nedenlerden ?mevcut kesme planlarının ve standartlarının yetersizliği? seçilmiş ve bunların iyileştirilmesine çalışılmıştır. Pareto analizi yapılarak geçmiş verilerden örnek iş emirleri çıkarılmış ve bu iş emirlerine uygun optimal kesme planlarının bulunması araştırılmıştır. Sürekli iyileştirme bilinci ile optimal kesme planları oluşturulana kadar, mevcut durumun iyileştirilmesi için yeni standartlar ve sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Bu sayede, fire oranlarının ortalama %7,5'den %1,113'e kadar indirilmesi sağlanmıştır.Optimal kesme planlarının oluşturulmasında, tamsayılı bir hedef programlama modeli önerilmiştir. Bu problemlerin çözümü için literatürde birçok sezgisel ve meta sezgisel teknik ile sütun oluşturma yöntemi, doğrusal ve tamsayılı programlama modellerinin kullanıldığı görülmektedir. Söz konusu problemlerin çözümü için hedef programlama modelinin ilk kez kullanılması bu çalışmanın önemli bir ayırt edici özelliğidir. Tamsayılı hedef programlama modelinin kullanımıyla fire oranlarının ortalama %7,5'den %0,0821 gibi çok daha küçük seviyelere çekilmesi sağlanmıştır.Ayrıca, hedef programlama modeline 0-1 değişkenlerinin ilave edilmesi ile örüntü çeşidi sayısını azaltma modeli elde edilmiştir. Bu model optimal kesme planlarında örüntü çeşidi sayısının azaltılmasını mümkün kılarak, ayar sürelerinin kısaltılmasını ve dolayısıyla operasyonel maliyetlerin düşürülmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, önerilen bu iki modelin birlikte kullanımıyla, profil kesme faaliyetlerinin toplam maliyetinde önemli ölçüde bir iyileştirme elde edilmiştir.Anahtar Sözcükler1. Kaizen2. Sürekli iyileştirme3. Kesme ve stok problemleri4. Fire5. Tamsayılı hedef programlama6. Örüntü çeşidi sayısının azaltılması
Özet (Çeviri)
In this study, both Kaizen approach and operations research techniques are used together to solve one-dimensional cutting stock problems. The application of the study is conducted in order to minimize trim loss and set-up times during profile cutting process in a metal industry firm that produces vehicle chassis.The cause and effect diagram is used to determine the reasons of trim loss. The inadequacy of ?firm?s cutting plans and standarts? is selected and tried to be improved among these reasons. Sample job orders are selected by conducting Pareto analysis and the optimal cutting plans are searched for these job orders. Before finding the optimal cutting plans, first new standarts and a heuristics algorithm are designed by means of continuous improvement process in order to improve current situation. By using this heuristics algorithm, average trim loss percentage is decreased from 7.5% to 1.113%.An integer goal programming model is proposed to prepare optimal cutting plans. Many heuristics and meta heuristics techniques, column generation and integer programming models have been observed in the literature for solving cutting stock problems. A distinctive feature of this study is the application of goal programming model for the first time for solving above mentioned problems. A further improvement in average trim loss percentage is achieved by using goal programming model. The final average trim loss percentage is 0.0821%.Furthermore, a new model, ?pattern minimization model?, is designed by the inclusion of binary variables into the proposed model. The new model has made pattern minimization of the optimal cutting plans possible, thus decrease in set-up times is achieved. As a result of the decrease in the set-up times, the operational cost is reduced. Finally, a significiant reduction in total cost of profile cutting process is obtained by conducting the two proposed models together.Keywords1. Kaizen2. Continuous improvement3. Cutting stock problems4. Trim loss5. Integer goal programming6. Pattern minimization