Değişik koşullarda aedes aegypti (L.)'nin populasyon büyüklüğündeki değişmeler
- Tez No: 4649
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
11 07Z1 Bu çalışmada, değişik koşullarda Ae. aegypti 'nin populasyon büyüklüğündeki değişmeler araştırılmıştır. Denemeler laboratuvar ve doğal koşullarda olmak üzere, iki farklı ortamda gerçekleştirilmiştir. Her iki koşulda yumurta inkübasyon süresi, yumurta açılma oranı, larva, pupa süreleri ile erginleşme oranları tespit edilmiş ve hayat tabloları düzenlenmiştir. laboratuvar koşulunda yumurta inkübasyon süresi 3,6-0,12 gün, yumurta açılma oranı $ 90, doğal koşullarda bu oran fi 23,2, inkübasyon süresi ise 15,6-0,54 gün olarak belirlenmiştir. Toplam erginleşme süresi laboratuvar koşu- lunda dişilerde 10,93-0,14 gün, erkeklerde 10,47-0,16 gün, + + ikinci koşulda dişilerde 24,13-2,25, erkeklerde 25,06-1,62 gündür. Erginleşme oranı ise sırasıyla fi 93,34 ve % 13,44'- dür. Ömür uzunluğu, laboratuvarda doğal koşullara göre, dişilerde de erkeklere göre daha uzundur. Dişilerde emilen kan miktarı ile bırakılan yumurta sayısı arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmuştur, laboratuvar koşulunda bir dişinin bıraktığı yumurta sayısı 704,8^60,5, doğal koşullarda 123,1-19,9 olarak belirlenmiş tir. Ireovipozisyon ve ovipozisyon süreleri doğal koşul larda daha kısadır. Laboratuvarda ve doğal koşullarda + + preovipozisyon süreleri sırasıyla 8,75-0,27, 8,06-0,97 ovipozisyon süreleri 36,29-3,30 ve 14,25^2,41 gündür. Ae. aegypti'dc yaş ile emilen kan miktarı arasında bir ilişki tespit edilmiştir.Ill Değişik pH değerindeki sularda, yumurta inkubasyon süresi, yumurta açılma oranı, larva, pupa süreleri ile toplam erginleşme süresi ve erginleşme oranları tespit edilmiş, 7,2 ile 7,4 pH en uygun değerler olarak“belir lenmiştir. laboratuvar koşulunda hayat tablosu ile ilgili ola rak R,16 917, T» 44,24 gün, r 50,22, doğal koşullarda ise ”bu değerler R j2049, T. 53,93 gün., r.0,14 olarak "bulunmuş- tur.
Özet (Çeviri)
IV SUIllABY In this study, changes in the population size of Ae. aegypti were investigated under various conditions. Experiments were undertaken in two different environments, in laboratory and natural conditions. Two different sets of expeximem,s were performed. In“both of the environments, egg incubation periods, hatching ratios, larval and pupal periods were determined together with the maturation radios. life tables were also constructed. Under laboratory conditions, egg incubation time was found to be 3.6-0.12 days and hatching ratio to be 90 :/o. Under natural conditions this ratio was 23.2 >fa and the incubation time was 15.6-0.54 days. Total maturation time under laboratory conditions was 10.93-0.14 days in the females and 10.47-0.16 days in the males. These values were 24-13-2.25 days in the females and 25.06-1.62 days in the males under natural condition, llaturation ratios were 93-34 % and 13-44 1= respectively. Life span was longer in laboratory than natural conditions and also it was longer in females according to the males. A positive correlation was observed between the amount of blood sucked and the number of eggs laid, in the females. Under laboratory conditions, the number of + eggs laid by a female was defined as 704.3-60.5 and it was 123.1^19.9 under natural conditions.Pre oviposit ion and oviposition periods were shorter under the natural conditions. Under laboratory and natural conditions the pre oviposit ion periods were 8.75^0.27 and + + 3.06-0.97 days, oviposition periods were 38.29-3.30 ana 14.25- 2.41 days respectively. In Ae. aegypti, a correlation was observed ”between the age and the amount of blood sucked. Effects of pH on incubation period, hatching ratio, larval and pupal periods, total maturation period and maturation ratios were also determined and the optimum pH was found to be 7.2-7-4. T"/ith regard to the life tables, Ro, T and rm values were 16 917, 44.24 days and 0.22 respectively, under the laboratory conditions. -These values were 2049, 53-93 days and 0.14 respectively under natural conditions.