Detection of functional dyspepsia and diabetic gastroparesis diseases by the analysis of electrogastrographic signals
Elektrogastrografi sinyallerinin analizi ile fonksiyonel dispepsi ve diyabetik gastroparezi hastalıklarının tespiti
  1. Tez No: 465021
  2. Yazar: ABDULLAH AL KAFEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Electrogastrogram (EGG) insan midesinin elektriksel aktivitesinin yüzeysel abdominal ölçümüdür. EGG klinik bir araç olarak önemli bir değere sahiptir zira midevi miyoelektrik anomalilerin kordinasyonu ve çoğalmasının tespitinde EGG analizleri ve EGG'nin göndermiş olduğu sinyaller büyük bir rol oynamaktadır. Transkütanoz elektrogastrografi (EGG), sindirim sistemi ile alakalı fonksiyonel bozuklukların ortaya çıkmasında etkili olan sebepleri yada GI hareketliliğini tespit etmek için kullanılan deneysel bir metottur. Mevcut tezin amacı değişik bir metotla hesaplanmış olan EGG özelliklerinin değerlendirirerek sağlıklı bireylerin fonksiyionel hazım bozukluğuna (FD) sahip hastalardan ve diabetik gastroparezilerden (GP) ayrılabilmesi için en iyi EGG özelliğinin saptanmasıdır. Aynı zamanda bu araştırmada söz konusu grupların Kan veri katsayı değişimleri arasındaki korelasyonun klinik ortamında değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada otuz fonksiyonel hazım bozukluğuna sahip hasta, otuz diabetik gastroparezi hastası ve otuz sağlıklı birey kullanılmıştır. EGG sinyal öznitelik çıkarımı amaçları doğrultusunda, Dominant Frekans (DF), Dominant Güç (DP), Güç Oranı (PR) ve Insitabilite katsayısı (IC) gibi değişik parametreler kullanılmıştır. Ayrıca Daubechies wavelets 'db3' beşinci seviyeye uygulanmış olup tüm aproksimasyonların maksimum, minimum, ortalama, toplam ve medyan değeleri, detay katsayıları, spektral güç yoğunlukları (PSD) ve satır uzunluğu özellikleri hesaplanmıştır. Aynı zamanda, tüm katsayı eğrilerinin altındaki alanlar hesaplanmıştır. Tüm EGG parametreleri açlık ve tokluk durumunda incelenmiştir. İstatistik inceleme için Varyans analizi (ANOVA) ve Öğrenci t-testi metotları kullanılmıştır. Buna ek olarak, Yapay Sinir Ağları (ANN) EGG sınıflandırmasında kullanımıştır. Mevcut verilerek kullanılarak sağlıklı bireyler fonksiyonel hazım bozukluğuna ve diabetik gastropareziye sahip hastalardan ayrılabilir. EGG sinyallerinin incelenmesi sonucunda elde edilen veriler göstermektedir ki yemek öncesi (p= 0.004*) ve yemek sonrası (P=0.007*) DF değerleri FD, GP ve CT grupları arasında istatistiksel açıdan kayda değer oranda farklılık göstermektedir. DP (P= 0.7) ve PR (P= 0.114) değerleri göz önüne alındığında ise mevcut gruplar arasında kayda değer bir istatistiksel farklılık bulunmamaktadır. IC sadece açlık durumunda (p=0.022*) istatistiksel olarak kayda değerdir. Fakat sadece glikoz ve kalsiyum istatistiki açıdan anlamlıdır (sırasıyla P=0.046* ve 0.040*). Hemoglobin (p=0.032*), Kretinin (p=0.045*), Potasyum (p=0.041*), Beyaz Kan Hücreleri (p=0.038*) ve Alanin Aminotransferaz (p=0.031*) gibi bazı kan testleri DF, PR ve IC parametreleri ile korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Electrogastrogram (EGG) is an abdominal surface measurement of the human gastric electrical activity of the stomach. The EGG technique has significant value as a clinical tool because careful EGG signal recording and analysis play a major role in determining the propagation and coordination of gastric myoelectric abnormalities. Transcutaneous electrogastrography (EGG) is an experimental method used to assess several pathogeneses of functional gastrointestinal disorders or GI motility. The aim of this thesis is to evaluate the EGG features which were computed with a different method in order to identify the best feature to discriminate healthy subjects(CT) from patients with functional dyspepsia (FD) and diabetic gastroparesis (GP) also evaluate the correlation between their blood parameter variations in the clinic. Thirty patients with FD, thirty patients with GP and thirty CT were included in this study. For EGG signal feature extraction purposes different parameters are applied such as [Dominant frequency (DF), Dominant power (DP), and Power ratio (PR), instability coefficient (IC)]. Furthermore, Daubechies wavelets 'db3' were applied to the fifth level and the maximum, minimum, mean, sum and median values of each approximation, detail coefficients also their power spectral density (PSD) and line length features were calculated. Also, the areas under the curves for all coefficients and PSD signals were calculated. All the EGG parameters are analyzed pre-prandial and postprandial. The analysis of variance (ANOVA) and Student's t-test methods were used for statistical analysis. Moreover, Artificial Neural Network (ANN) is applied for EGG classification. This all information could then be used to determine the healthy subject from Functional dyspepsia and Diabetic gastroparesis patients. The results we obtained from the analysis of EGG signals proved that pre-prandial (p= 0.004*) and postprandial (P=0. 007*) DF values were statistically significant between the FD, GP and CT groups. There were no significant difference between three groups in terms of DP (P= 0.7) and PR (P= 0.114) values. IC was statistically significant only for preprandial condition (p=0.022*). However, only glucose and calcium were statistically significant (P=0.046* and 0.040*, respectively). Several blood tests including Hemoglobin (p=0.032*), Creatinine (p=0.045*), Calcium (p=0.037*), Potassium (p=0.041*), White blood cells (p=0.038*) and Alanine aminotransferase (p=0.031*) have correlation with the DF, PR and IC parameters.