Türkiye'deki üniversitelerin sosyal medya kullanım politikalarının ve kullanım oranlarının karşılaştırılması
Comparison of social media usage policies and utilization rates of universities in Turkey
- Tez No: 465020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında Yüksek Öğretim Kurulu web sitesinde yer alan Türkiye üniversiteleri listesindeki 183 üniversitenin kurumsal sosyal medya hesapları araştırılarak, üniversitelerin sosyal medya politikaları ve sosyal medya kullanım oranları incelenmiştir. Yeni kurulduğu tespit edilen 4 üniversitenin araştırma tarihlerinde resmi web sayfaları bulunmaması nedeni ile araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Veri toplama aracı olarak; nicel verileri toplamak için, araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Medya Veri Toplama Formu, Twitter içerik analizi için Twitter İçerik Analizi Formu kullanılmıştır. Ayrıca üniversitelerin Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube hesaplarındaki nicel veriler araştırmacı tarafından Python programlama dili ile geliştirilen veri toplama yazılımı ile elde edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre, bazı üniversitelerin sosyal medya kullanımına önem verdiklerini, sosyal medya kullanımı strateji ve profesyonel olarak bir politika belirleyerek gerçekleştirdiklerini ve sosyal medya kullanıcılarının tercihlerini önemsediklerini göstermektedir. Bazı üniversitelerin ise sadece bilgilendirme duyuru amacıyla tek yönlü bir iletişim amacıyla kullandıkları görülmektedir. Vakıf üniversitelerinin sosyal medyaya devlet üniversitelerine göre daha çok önem verdikleri, sosyal medya kullanımı için strateji ve politika geliştirdikleri düşünülmektedir. Bu tez çalışması hayatımızın her alanında olan sosyal medyanın üniversitelerin yönetiminde kullanılmasını ele alması açısından güncel ve özgün bir çalışma olmayı hedeflemektedir. Ayrıca ülkemizde bu alanda yapılmış olan araştırmaların az olması dikkate alındığında bu çalışma ilgili alan yazına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
On this thesis study, social media accounts of universities in the list of 183 universities in Turkey have been viewed and social media policies of universities and social media using rates have analyzed. Four universities which were detected to have been newly established were excluded because they didn't have official websites when the researches were carried out. As a data collection tool; to collect quantitative data, Social Media Data Collection Form which was developed by the researcher and to analyze of twitter contents, Analyse of Twitter Contents Form were used. In addition, quantitative data existing on Facebook, Twitter, Instagram and Youtube accounts of universities acquired by data connection software which using the Pyton programming language which was developed by the researcher. The results which were obtained through the research prove that some universities care about social media using; and developed a professionally specified policy and also care the choices of media users. It's obvious that some universities have used the social media only as a tool of announcement. It's thought that the foundation universities care about social media more than the state universities and they have developed strategies and policies to use social media. This thesis aims to be current and original research in terms of the use of social media which in all areas of life in the management of universities. Also, when it is taken into account that the scarce of studies in this field in our country, this study, will contribute to the related literature.