Yıldızların doğuş ve batış zamanlarının belirlenmesi: güneş örneği
Determination of rising and setting times for stars: the sun as an example
  1. Tez No: 465024
  2. Yazar: YAKUP MEMETCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, genel olarak yıldızların gerçek koordinatları ile görünen yerleri arasındaki farklara neden olan astronomik olaylar çalışılmıştır. Bu kapsamda, bir uygulama olarak Güneş'in doğuş ve batış zamanları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda refraksiyon, Güneş'in yarıçapı, yükseklik, paralaks, presesyon, nütasyon ve aberasyon gibi astronomik olayların Güneş'in doğuş ve batış zamanlarına etkileri araştırılmıştır. Bununla beraber gözlem yerine göre değişen topoğrafik ve meteorolojik şartların etkileri üzerinde de durulmuştur. Tezde, astronomik olayların etkisinin ilave edildiği doğuş-batış zamanı hesapları, gözlemlerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada ortaya çıkan farkların büyüklüğünün, gözlem yerine göre değişen görünen ufkun yüksekliğine bağlı olduğu görülmüştür. Ayrıca tezde yapılan doğuş ve batış hesapları ile Almanak sonuçları (The Astronomical Almanac) arasında da bir fark olduğu görülmektedir. Bu farkın sebebi kanımızca değişken topoğrafya ve atmosfer şartlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, astronomical phenomena causing differences between true coordinates and visual places of stars are studied generally. In this content Sunrise and Sunset times are computed as an application. In these computations, the effects of astronomical events such as refraction, Sun's radius, height, parallax, precession, nutation and aberration on the times of Sunrise and Sunset are investigated. However, the effects of topographic and meteorological conditions varying according to the observation site are also emphasized. In the thesis, adding the effects of the astronomical events, the calculations of the times of Sunrise and Sunset are compared with observations. In this comparison, it is seen that the magnitude of the differences depends on height of the horizon changing according to observation site. It is also seen that there is a difference between the sunrise/sunset calculations made in this thesis and the almanac results (The Astronomical Almanac). We think that the main reason of this difference is in our opinion the variable topography and atmospheric conditions.