Egfr inhibitörünün (AG 1478) triple negatif ve luminal a meme kanseri hücreleri üzerine antiproliferatif ve antimetastatik etkileri
Antiproliferative and antimetastatic effects of egfr inhibitor (AG 1478) on triple negative and luminal a breast cancer cells
  1. Tez No: 465037
  2. Yazar: NAZLICAN İŞLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. TOPÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Triple negatif meme kanseri ve Luminal A meme kanseri hücreleri üzerine EGFR inhibitörü olan AG1478' in etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda Triple negatif meme kanseri modeli olarak MDA-MB-231 ve Luminal A meme kanseri modeli olarak da MCF-7 hücre hatları kullanılmıştır. Deneylerde hücre kinetiği parametreleri olarak; çoğalma hızı, mitotik indeks ve apoptotik indeks değerlendirilmiştir. Deneylerde MDA-MB-231 ve MCF-7 hücre hatları için deneylerde başlangıçta AG 1478'in farklı konsantrasyonları uygulanmıştır. IC50 dozu MDA-MB231 hücreleri için 50 µM, MCF-7 hücreleri için 20 µM olarak belirlenmiştir. Tüm çalışmalar sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde her iki hücre hattında zamana bağlı olarak çoğalma hızı, hücre indeksi ve mitotik indeks değerlerinde anlamlı bir azalma gözlemlenmektedir
Özet (Çeviri)
In this study, it has been to determine the effects of AG1478 EGFR inhibitor on Triple negative breast cancer and Luminal A breast cancer cells. In our study, MDA-MB-231 cell line was used as a triple negative breast cancer model and MCF-7 cell line was used as a Luminal A breast cancer model. Proliferation rate, mitotic index and apoptotic index were evaluated as cell kinetics parameters in experiments. For the MDA-MB-231 and MCF-7 cell lines, different concentrations of AG 1478 were initially applied in the experiments. IC50 was determined to be 50 μM for MDA-MB231 cells and 20 μM for MCF-7 cells. When the data obtained from all studies are examined, a significant decrease is observed in the rate of proliferation, cell index and mitotic index values depending on time in both cell lines.