Plazminojen aktivatör inhibitörü - Tip 1'in endometriyum kanserinde prognoza etkilerinin araştırılması
- Tez No: 88550
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Malign hücrelerin dokulara invazyon ve metastaz yapabilmesi için hücre dışı matriks ve bazal membranın yıkılması gerekir. Ürokinaz tip plazminojen aktivatörü (uPA)'nün inhibitörlerinden biri olan plazminojen aktivatör inhibitörü-tip 1 (PAI-l)'in bu sürece katıldığı ve meme kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerde prognozu belirleyici bir faktör olduğu ileri sürülmüştür. PAI-l'in endometriyum kanserinde böyle bir rolünün olup olmadığını anlamak için ELISA testi kullanılarak 103 tümör ekstresinde PAI-1 düzeylerine bakılmış ve sonuçlar endometriyum kanserinde bilinen prognostik faktörler olan tümör histolojisi, evre,“grade”, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz ve rekürrens durumu ile prognozda rolü olduğu iddia edilen östrojen (ÖR) ve progesteron reseptörü (PR), epidermal büyüme faktörü reseptörü (EBFR) ve HER-2/neu onkoprotein düzeyleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Extracellular matrix and basal membrane should be degraded for the tissue invasion and metastasis of malignant cells. Plasminogen activator inhibitor-type 1 (PAI- 1), one of the inhibitors of urokinase-type plasminogen activator (uPA), is proposed to participate in this process and to be a prognostic factor in some cancers, especially in breast cancer. To determine the prognostic role of PAI-1 in endometrial cancer, PAI-1 levels were measured in 103 tumor extracts using the ELISA and results were correlated with tumor histology, stage, grade, lymph node involvement, distant metastasis and status of recurrens which are the established prognostic factors as well as estrogen (ER) and progesteron receptor (PR), epidermal growth factor receptor (EGFR) and HER-2/neu oncoprotein which are said to have a role in prognosis.