Sorting nexin 3 (SNX3) is an immediate and sustained target of EFG stimulation in EGFR positive breast cells
(SNX3)'ün EGFR-pozitif meme hücrelerinde erken ve uzun dönem EGF uyarımına duyarlılığı
  1. Tez No: 694549
  2. Yazar: ESRA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sorting nexin 3 (SNX3), endositik trafik ağında yer alan Sorting Nexin ailesinin bir üyesidir. SNX3 yalnızca endozomların fosfatidil inositol-3-fosfata bağlanmasına yardımcı olan ve erken endozomlarda retromer kompleksinin oluşumunda rol oynayan bir PX alanına sahiptir. Endositozla hücre içine alınan reseptörler, plazma zarına ve Trans-Golgi Ağı'na geri dönüştürülür veya lizozomlarda yıkıma uğrar. Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü'nün (EGFR) geri dönüştürülmesinde SNX3'ün rol oynadığı, bir epidermoid karsinom hücre hattında (A431) gösterilmiştir. Bu nedenle, SNX3'ün meme kanserlerinde EGF/EGFR ekseninin önemli bir bileşeni olduğunu varsaydık ve EGF uyarısına yanıt olarak EGFR pozitif hücrelerde SNX3 geninin nasıl düzenlendiğini araştırdık. Bu hipotezi test etmek için, EGF'ye yanıt veren bir hücre hattı olan EGFR (+) MCF10A hücrelerini kullandık. SNX3 stimülasyonunu zamana bağlı bir şekilde test ettik, EGF muamelesi yapılan hücrelerden RNA ve lizatlar topladık. EGF uyarımı üzerine SNX3 proteininin erken ve sürekli cevap olarak arttığını gözlemledik. İlginç bir şekilde, erken zaman aralığında SNX3 protein miktarındaki artış, transkripsiyonel düzenlemeden bağımsızdı. EGF stimülasyonu protein yarı ömrünü uzattı. Bununla birlikte, EGF stimülasyonuna geç yanıt, RT-qPCR ile gösterildiği gibi transkripsiyonel artıştan kaynaklanmıştır. Ayrıca, SNX3 protein artışının, EGFR inhibitörü AG1478 ve EGFR alt yolaklarını bloke eden diğer inhibitörleri kullanarak EGFR yolağına özgü olduğunu da gösterdik. Bu gözlemler, EGFR (+) başka bir hücre hattı olan HEK293 hücrelerinde de doğrulandı. Genel olarak, bu sonuçlar SNX3'ü EGF/EGFR ekseninin önemli bir bileşeni olarak EGF stimülasyonunun erken ve sürekli hedefi olarak göstermektedir. Bu bulgular için çıkarımlar, EGFR biyolojisinin daha iyi anlaşılmasında önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sorting nexin 3 (SNX3) is a member of the sorting nexins family, which is involved in the endocytic trafficking network. SNX3 only has a PX domain, which helps endosomes bind to phosphatidyl inositol-3-phosphate and plays a role in the constitution of the retromer complex on early endosomes. Endocytosed receptors are internalized and recycled back to the plasma membrane, the Trans-Golgi Network, or are degraded in the lysosomes. The current understanding of SNX3 function in recycling Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR), was demonstrated in an epidermoid carcinoma cell line (A431). Therefore, we hypothesized that SNX3 is an important component of the EGF/EGFR axis in breast cancers and investigated how SNX3 gene is regulated in EGFR positive cells in response to EGF stimulation. To test this hypothesis, we used EGFR (+) MCF10A cells which has been established as an EGF responsive cell line. We performed SNX3 stimulation in a time dependent setup, collected RNA and lysates from treated cells. We observed immediate and sustained upregulation of SNX3 protein upon EGF stimulation. Interestingly, SNX3 upregulation at early time points was independent of transcriptional regulation. EGF stimulation improved protein half life. However, late response to EGF stimulation was due to transcriptional upregulation as was demonstrated by RT-qPCR. We also show that upregulation of SNX3 is also EGFR pathway specific as EGFR inhibitör AG1478 and other inhibitors that blocked EGFR downstream pathways. These observations were further confirmed in another cell line positive for EGFR; HEK293. Overall, these results show SNX3 as an important component of EGF/EGFR axis as an immediate and sustained target of EGF stimulation. Implications for these findings will be important in better understanding EGFR biology.