Cloning and characterization of a lipase enzyme isolated from metagenomic libraries
Metagenomik kütüphanelerinden izole edilen bir lipaz enziminin klonlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 465047
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEKÜRE NAZLI ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Lipaz enzimleri, farklı pH, sıcaklık ve organik ortamlardaki yüksek aktivite ve stabilitelerinden dolayı çeşitli kimyasal ve biyoproses endüstrilerinde biyokatalizörler olarak kullanılırlar. Lipaz enzimlerinin kullanımının milyar dolarlık bir ticaret olmasından dolayı, yeni lipaz enzimlerinin izole edilmesi için büyük bir baskı mevcuttur. Yürütülen çalışma boyunca, metagenomik kütüphanelerinden keşfedilen lipaz geninin, klonlama ve ekspresyon çalışmaları yapıldıktan sonra enzim saflaştırma kademesine geçilmiştir. Karakterizasyon çalışmalarında iki farklı substrat kullanılmıştır. Farklı substrat konsantrasyonlarının yanı sıra pH ve sıcaklıklığın enzim aktivitesi ve stabilitesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda lipaz enzimin triaçilgliserol (true lipase, LipA) ailesinden olduğu anlaşılmıştır. Keşfedilen lipaz enzimi kısmi olarak saflaştırılmış, karakterize edilmiş ve enzimin geniş bir sıcaklık (25–80°C) ve pH (5-12) aralığında aktivite gösterdiği saptanmıştır. Enzimin ayrıca %70'lik metanol ortamında aktivitesinin yaklaşık %60'ını koruduğu tespit edilmiştir. Bu özellikler enzimin bilhassa deterjan ve biyodizel endüstrilerinde kullanılabilme potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Lipase enzymes are used as biocatalysts in various chemical and bioprocess industries because of their high activity and stability at different pH, temperature, and organic environments. Since the use of lipase enzymes is a billion-dollar trade, there is a great deal of pressure to isolate new lipases. Throughout this study, the enzyme purification step was carried out after the cloning and expression studies of the lipase gene discovered from the metagenomics libraries. In the characterization studies, two different substrates were used. The effect of different substrate concentrations as well as pH and temperature on the enzyme activity and stability have been studied. The study concluded that the lipase enzyme is from a family of triacylglycerol (true lipase, LipA). This novel lipase enzyme was partially purified, characterized, and found to show activity in a wide range of temperature (25-80˚C) and pH (5-12). Furthermore, it was discovered that the enzyme retained about 60% of its activity in the presence of 70% methanol. These properties show its potential to be possibly used especially in detergent and biodiesel industries.