Fen bilgisi öğretmen adaylarının grafik çizme ve yorumlama düzeylerinin belirlenmesi
Determining pre-service science teachers' levels of graph drawings and interpretation
- Tez No: 465098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; fen bilgisi öğretmen adaylarının çözünürlük konusunda grafik çizme, okuma, yorumlama, grafikteki veriler yardımıyla interpolasyon ve ekstrapolasyon yapma düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada betimsel tarama modellerinden örnek olay tarama modeli kullanılmıştır. Bu model kapsamında, çalışmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir test kullanılmıştır. Testin birinci bölümünde sudaki çözünürlüğü sıcaklıkla artan, azalan ve çok az değişen beş bileşiğin 0-100 0C aralığında, belirli sıcaklıklarda sudaki çözünürlükleri bir tablo halinde verilerek bu beş bileşiğe ait çözünürlük-sıcaklık grafiklerini aynı grafik sisteminde çizmeleri istenmiştir. Testin ikinci bölümünde 25 açık uçlu sorudan oluşan ve öğretmen adaylarının grafik okuma, yorumlama, interpolasyon ve ekstrapolasyon yapma becerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Testin üçüncü bölümünde ise, çözünürlük konusuyla ilgili kavramsal bilgileri içeren 12 doğru/yanlış önermeden oluşmaktadır. Bu bölüm, öğretmen adaylarının testte yer alan grafik yorumlama soruları ile çözünürlük konusuyla ilgili yanlış ya da eksik bilgileri arasında bir ilişki olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Hazırlanan bu testin pilot çalışması yapıldıktan sonra“Genel Kimya 1 ve 2”derslerini almış ve çalışmaya gönüllü katılan toplam 96 fen bilgisi öğretmen adayına bu test uygulanmıştır. Öğretmen adayları“Genel Kimya 1 ve 2”dersi içeriğinde çözeltiler ünitesini ve bu ünite kapsamında ise grafik çizme ve yorumlama ile ilgili yapılan bu araştırmanın konusu olan çözünürlük ve çözünürlüğe etki eden faktörleri konusunu da görmüşlerdir. Veri toplama aracından elde edilen veriler, basit istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen veriler sonucunda, öğretmen adaylarının çözünürlük konusuyla ilgili grafik çizmede, grafik okuma ve yorumlamaya nispeten daha fazla problemlerle karşılaştıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmen adayları ekstrapolasyon yapma becerileri de istenilen düzeyde olmadığı da belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, öğretmen adaylarının kavramsal bilgileri ile grafiksel becerileri arasında bir ilişki olmakla birlikte, grafik becerilerindeki eksikliklerin baskın olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar, bilimsel süreç becerilerinden biri olan grafik çizme ile ilgili becerileri artırmaya yönelik yapılacak çalışmalara rehber olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine pre-service science teachers' levels about graph drawing, reading, interpretation, interpolation and extrapolation via graph data in solubility. A case study survey model from descriptive models was utilized in this study. A test composed of three sections was used as data collection tool. In first section of the test, it was presented to the pre-service science teachers a table given five matters increase, decrease and change slightly solubility with temperature rises ranges between 00C and 100 0C. Then, it was asked them to draw a solubility-temperature graph. In the second section of the test consists of 25 open-ended test items was aimed to reveal pre-service science teachers' skills about graph drawing, reading, interpretation, interpolation and extrapolation. In the third section of the test was comprised of 12 true/false questions about solubility. This section was tested whether or not a relationship between graph interpretations and true/false questions about solubility. After pilot study of the test, the test was implemented to 96 volunteer pre-service science teachers who took courses of“General Chemistry 1 and 2”. The pre-service science teachers took research topics of solubility and factors affecting solubility in the content of the courses. Collected data were analyzed simple statistics methods. The study indicated that pre-service science teachers performed much better in graph reading and interpretation than graph drawing. Also, it revealed pre-service science students' extrapolation skills were not intended levels. In addition to those, the study founded out that pre-service science teachers' difficulties about graphical knowledge were very dominant despite relationship between conceptual understanding and graphical knowledge. Result of this study should be utilized to enhance pre-service science teachers' graphical knowledge one of the science process skills.