Eğitim fakültelerindeki fen bilgisi öğretmen adaylarının model ve modelleme hakkındaki düşüncelerinin analizi
Analysis of modern and modeling thoughts of teachers of science teachers in education faculty
  1. Tez No: 465107
  2. Yazar: AHMET ARİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fen bilgisi, doğa ve doğa ötesi varlıkları, olayları ve bunların arasındaki gerçek algılanabilen ve algılanamayan bilgileri insanların hizmetine takdim eden bilim dalıdır. Fen bilgisi ve doğa bilgilerini öğrenmenin amacı, doğal varlık ve sistemler arasındaki ilişki mantığını asimile etmek, bu mantığa dayalı bilgi ve teknoloji üretmektir. Fen eğitiminin bir diğer amacı da, evrendeki varlıkları, olayları, olguları ve değişkenliklerle ilgili bilgileri bilimsel yöntemlerle ya da toplumsal tecrübelerle edinilen bilgi ve belgeleri insanlara öğretmek ve hayata geçirmektir. Bu çalışmada fen eğitiminde önemli bir yere sahip olan modeller tanıtıl¬maya çalışılmıştır. Bilimsel modellerden yola çıkılarak, ilgili alan yazınına göre modellerin sınıflandırılması yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde mevcut problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, sayıltıları ve sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde, bilimsel model kavramına değinilmiş ve mevcut bilimsel modeller açıklanmıştır. Bu modellerin fen eğitiminde kullanılması anlatılmış ve modellemeye dayalı fen öğretimi ile bu alanda yapılan çalışmalara değinilmiştir. Müteakiben öğrencilerin model kullanım biçimleri aktarılarak öğretmenlerin model kullanımı, gereklilikleri ve modellemenin olması gereken nitelikleri hakkındaki genel düşünceler özetlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırma kapsamı, yöntemi ve veri toplama araçları hakkında bilgi verilerek yapılan anket çalışmasına istinaden ortaya çıkan bulgular derlenmiş ve bu bulgular sonuçlar halinde verilerek konuyla ilgili öneriler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Science is the course that introduces to the service of people, the nature and the supernatural beings, the events and the real perceptible and unrecognized information between them. The aim of learning science and nature information is to assimilate the relationship between natural beings and systems and to produce knowledge and technology based on this logic. Another purpose of science education is to teach and to pass on life to people in the scientific knowledge of information about the assets, events, phenomena and variabilities in the environment, or knowledge and documents acquired through social experience. In this study, it was tried to introduce the models which have an important place in science education. The classification of the models according to the related field literature was done by going out from the scientific models. In the first part of the workshop, the current problem situation, the purpose, the importance, the limitations and limitations of the research are explained. In the second part, the concept of scientific model is mentioned and existing scientific models are explained. The use of these models in science education has been explained and the science teaching based on modeling and the studies made in this area have been mentioned. It then summarizes the general thinking about the use of models by teachers and the qualifications required of teachers and their qualifications. In the third part of the study, information about research scope, methodology and data collection tools were gathered and findings related to the questionnaire study were compiled and these findings were given as conclusions.