Yapraktan bor uygulamasının 0900 ziraat kiraz çeşidinin meyve tutumuna etkisi
The effect of foliar boron application on the fruit set of sweet cherry trees cv. 0900 ziraat
  1. Tez No: 465108
  2. Yazar: BETÜL GÖKOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'nin kiraz dış satımında önemli bir yeri olan ancak genellikle veriminin az olduğundan yakınılan 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarına geç sonbaharda yapraktan yapılan bor (B) püskürtmesinin durgun dönemdeki çiçek tomurcuklarının B kapsamına ve meyve tutma oranına olan etkisini belirlemektir. Deneme kapsamında sekiz yaşındaki 0900 Ziraat çeşidi kiraz ağaçlarına sonbaharda yaprak dökümünden dört hafta önce 0-50-75-100 g/ağaç olmak üzere dört farklı dozda bor (Etidot-67, %20.8 B) püskürtülmüştür. Her doz uygulaması 3'er adet ağaçta yinelenmiştir. Bor uygulanan kiraz ağaçlarının çiçek tomurcuklarının bor kapsamları aralık, ocak, şubat ve mart aylarında belirlenmiştir. Kirazların meyve tutma oranı, her ağaçta işaretlenen bir metre uzunluğundaki iki ve üç yaşlı odundan oluşan dört adet meyve dalında açan çiçekler ve meyveler sayılarak saptanmıştır. Sonbahar bor uygulaması sonucunda kiraz ağaçlarının durgun çiçek tomurcuklarının bor kapsamı tanık ağaçlarınkinden önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Bor püskürtmesi meyve tutumunu olumlu etkilemiştir. Tanık ağaçlarda meyve tutma oranı %15,7 iken uygulama yapılan ağaçlarda %30,4 ile %36,3 arasında değişmiştir. Çalışma sonunda, yaprak bor düzeyi normal sınırlar içinde olan 0900 Ziraat kiraz ağaçlarına yapılan bor uygulamasının çiçek tomurcuklarının bor kapsamının yükselterek meyve tutumunu olumlu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effect of late fall foliar boron (B) spray on the B content of dormant spur flower buds and fruit set of low yielding 0900 Ziraat sweet cherry trees which is the most important export cultivar of Turkey. In this study four doses of boron (0-50-75-100 g/tree ) were sprayed (Etidot-67, % 20.8 B) to eight years old 0900 Ziraat sweet cherry trees four weeks prior to leaf fall. Each treatment were repeated on three trees. B content of flower buds was determined monthly in the dormant season (December, January, February, March). In order to determine fruit set, four branches with two- and three- year- old wood (total length was approximately 1 meter for each branch) were labeled, and flowers and fruits were counted in the next spring. Fall B sprays significantly increased the B content in the dormant flower buds of sweet cherry trees. The boron sprays drastically improved fruit set of this cultivar. The mean fruit set was only 15.7 % in untreated control trees while it was ranged from 30.4 % to 36.3 % in boron sprayed trees. It appeared that fall boron sprays to 0900 Ziraat sweet cherry trees which had optimum leaf B content prior to sprays, enhanced the B status of flower buds which in turn increased the fruit set percentage of trees in spring.