Meyve bahçelerinde ısıl yabancı ot kontrolü için alevleme makinesi geliştirilmesi
Development of a flamer for thermal weed control for orchards
  1. Tez No: 465106
  2. Yazar: DURAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ARSLAN, DOÇ. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, bir alev makinesi geliştirilmesi için yerli imal edilen gaz memeleri ve gaz armatürleri kullanarak 2 m iş genişliğinde yüzey alevlemesi yapacak bir alev makinesi geliştirmektir. Çalışmanın spesifik amacı, yerli yapım gaz memelerinin kullanım olanaklarını araştırmak ve memelere uygun olarak alevi yayacak başlıklar imal etmek, memelerin basınç-debi karakteristiklerini belirlemek ve farklı dozları uygulamak için gerekli kalibrasyon çalışmalarını yapmaktır. Gaz yakma sistemi; ticari olarak bulunabilen sıvılaştırılmış gaz tüpleri (LPG), basınç düşürücü, alev geri tepme valfi, kısma valfi, hortumlar ve alev başlıklarından oluşmaktadır. Dört farklı ticari meme kullanılmış, beş farklı alev başlığı geliştirilmiş ve bunların kombinasyonu 4 tekrarlı olarak 1.0-3.0 bar aralığında 4 farklı basınçta denenmiştir. Farklı basınçlardaki gaz debisi (kg h-1) gravimetrik yöntemle belirlenmiştir. Her meme için basınç-debi grafiği, basınç-alev genişliği grafiği ve basınç-ilerleme hızı-uygulama dozu grafikleri elde edilmiştir. Seçenekler içinde gaz yakmak için en uygun meme ve başlık kombinasyonu seçilmiş, alev başlığı ile farklı dozların (15-75 kg ha-1) uygulanması için gerekli basınç değerleri belirlenmiş ve makine ilerleme hızları hesaplanmıştır. Buna göre, 1.65 mm yuvarlak delik çapı olan memenin en uygun olduğu bulunmuş, 2.0 bar çalışma basıncında yaklaşık 1.6-8.1 km h-1 ilerleme hızlarında istenen gaz dozlarının sağlanacağı hesaplanmıştır. Geliştirilen gaz yakma sistemi, bir çatı üzerine monte edilen gaz tankı ile entegre edilmiş ve 8 alev başlığı kullanılarak 2.0 m genişliğinde alev uygulaması yapabilecek bir makine oluşturulmuştur. Alev başlıklarının sağa-sola ve aşağı-yukarı ayarlamaları için uygun bir bağlantı aparatı geliştirilmiş, ayrıca alev başlığı açısının kolayca değiştirilmesi de sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general objective of this study was to develop a 2 meter wide broadcast flamer using domestically manufactured gas nozzles and armatures. The specific objectives of the study were to investigate the potential use of domestic gas nozzles, make flame burners appropriate to the nozzles, determine the pressure-flow rate characteristics, and calibrate the flaming unit to apply desired gas doses. The gas burning system consists of an liquefied petroleum gas (LPG) tank that can be found commercially, pressure regulator, flame back pressure valve, flow rate valves, hoses, and flame burners. Four types of nozzles and five different burners were tested with four replications within the pressure range of 1.0-3.0 bar. Gas flow rate (kg h-1) was determined using gravimetric method. Pressure-flow rate, pressure-flame width, and pressure-flow rate-dose graphs were plotted. The best combination of gas nozzle and burner was selected, pressure setting was found to apply different doses (15-75 kg ha-1), and ground speeds were calculated. It was found that nozzle with 1.65 mm diameter was the most suited nozzle at an operating pressure of 2.0 bar providing the required doses at a speed range of 1.6-8.1 km h-1. The gas burning system that was developed was mounted on a cultivator frame and integrated with a gas tank with 8 burners resulting in a 2 m wide flame weeder. An apparatus was made to easily slide the burners to either sides or up-and-down, enabling additionally easy adjustment of the angle of the burner.