As, Se, Sr, Ag, Ba, La ve Ce bileşikleri için K kabuğu soğurma sıçrama faktörlerinin belirlenmesi
Determination of k shell absorption jump factors for As, Se, Sr, Ag, Ba, La and Ce compounds
- Tez No: 465109
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada As, Se, Sr, Ag, Ba, La ve Ce elementlerinin bileşikleri için K kabuğu sıçrama oranları ve sıçrama faktörleri hesaplanmıştır. Hesaplamalarda K X-ışını üretim tesir kesitleri σK, floresans verim WK ve K kabuğu X-ışını şiddet oranları IKβ/IKα daha önce yapılan deneysel çalışmadan alınmıştır. Toplam atomik soğurma tesir kesitleri (σt) ve toplam (Compton + Coherent) atomik saçılma tesir kesitleri (σts) WinXcom programı kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler sadece saf elementler için teorik ve deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır. Literatürde çalışılan bileşikler için deneysel ve teorik değerler olmadığından As, Se, Sr, Ag, Ba, La ve Ce bileşiklerinin sonuçları için karşılaştırılma yapılmamıştır. As, Se, Sr, Ag, Ba, La ve Ce bileşikleri için sıçrama oranı ve sıçrama faktörleri burada ilk kez rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, K-shell jump factors and jump ratios for present elements have been obtained using the experimental values of the parameters σK, ωK and IKβ/IKα. The theoretical values of σt and σts have been calculated using WinXcom. The present results were compared with theoretical values for elemental values. We could not make any comparison of the results of the As, Se, Sr, Ag, Ba, La and Ce compounds since there are no experimental and theoretical values for these compounds in the literature. The jump factors and jump ratios for As, Se, Sr, Ag, Ba, La and Ce compounds are being reported here for the first time.