Bazı antienflamatuar ilaçların ve retinoik asitin Cu(II), Zn(II), Pt(II) ve Pd(II) metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve DNA'ya bağlanabilme özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and DNA binding properties of Cu(II), Zn(II), Pt(II) and Pd(II) metal complexes of some anti-inflammatory drugs and retinoic acid
- Tez No: 465123
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kanser günümüzde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada gelmektedir. Günümüzde mevcut olarak kullanılan radyoterapi, imünoterapi ve kemoterapi gibi kanser tedavi teknikleri olmasına rağmen, bu tekniklerin oldukça fazla yan etkilerinden dolayı yeni metodlar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Biyolojik aktif ligandların organometalik metal bazlı bileşiklerin tasarımına girmesiyle beraber hedef aktiviteleri geliştirilmiş yeni ilaçların tasarımının önünü açmıştır. Bu tür metal bazlı bileşiklerin üzerinde yapılan çalışmalar ilaç direnç mekanizmalarının üstesinden gelebilmek için yeni etki mekanizmalarını mümkün kılmaktadır. Bu tez, yeni bakır(II), çinko(II), platin(II) ve palladyum(II) metallerinin biyolojik aktif ligandlar ile yeni nesil metal bazlı bileşiklerinin (NGMBC) eldesi ve çift sarmal balık sperm deoksiribonükleik asit (dsFSDNA) ile bağlanabilirliği ve potansiyel antikanser etkilerini incelemek için hazırlanmıştır. Bu tez kapsamında üç farklı biyolojik aktif ligand kullanılmıştır. Bunlar, A vitamini türevi olan Retinoik Asit (RA), antienflamatuar etkili Meloksikam (MLX) ve Tenoksikam (TNX) ilaç etken maddeleridir. Elde edilen bileşiklerin yapıları analitik (erime noktası, element analiz, iletkenlik ve çözünürlük), spektroskopik (UV-vis, IR 1H-NMR, LC-MS ve ICP-OES) ve termal yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. MLX, TNX ve RA ilaç etken maddeleri ve sentezlenen yeni nesil metal bazlı bileşiklerin DNA'ya bağlanma özellikleri spektroskopik (fotolüminesans, UV-Vis.) ve elektrokimyasal metodlarla yapılmıştır. Bu iki metodla elde edilen veriler sonucunda moleküllerin DNA bağlanma sabitleri (Kb) hesaplanmıştır. Elde edilen bileşiklerin antikanser aktiviteleride HeLa hücrelerine karşı in-vitro ortamda denenmiştir. Tez kapsamında çalışılan bütün bileşiklerin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak, camsı karbon elektrot çalışma elektroduyla incelenmiştir. Ayrıca kalem grafit elektrot yardımıyla yapılan çalışmalarda, elektrotun morfolojik yapısı taramalı elektron mikroskopu (SEM) yardımıyla görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a second leading cause of death. Although it is already validated the use of techniques such as radiotherapy, immunotherapy, and chemotherapy, because of their side effects, new methodologies try to find out, recently. The inclusion of biologically active ligands into organometallic metal based compounds offers much scope for the design of novel drugs with enhanced, targeted activity. Studies on such metal-based compounds indicate that new mechanism of action is possible when combining the bioactivity of the ligand, leading to the possibility of overcoming current drug resistance pathways. This Ph.D. thesis is concerned with the synthesis and characterization of copper(II), zinc(II), platinum(II) and palladium(II) new generation metal based compounds (NGMBC) containing biologically active ligands and their application as anticancer agents. These are A vitamin derivative of Retinoic Acid (RA), and effective anti-inflammatory Meloxicam (MLX) and Tenoxicam (TNX). Their structures were investigated by analytical (melting point, elemental analysis, conductivity, and solubility), spectroscopic (UV-vis, IR, 1H-NMR, LC-MS and ICP-OES) and thermal methods. DNA binding properties of MLX, TNX and RA drug molecules and their synthesized new generation metal-based compounds were investigated by spectroscopic (photoluminescence, UV-Vis.) and electrochemical methods. DNA binding constants (Kb), of these compounds, were calculated by the help of these data. In addition, the anticancer activity of these compounds, against to HeLa cell line, were investigated by in-vitro studies. All compounds, which includes in this Ph.D. thesis, electrochemical behaviors were investigated by cyclic voltammetry technique by the help of glassy carbon electrode as a working electrode. Besides these, in the pencil graphite electrode studies, morphological structure of electrode was investigated with scanning electron microscope (SEM).