Bazı yaygın kullanılan steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların antibakteriyel etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of antibacterial activities of some common non-steroidal antiinflammatory drugs
- Tez No: 309569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ağrı kesici, ateş düşürücü ve antiinflamatuar etkilerinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar ve bu etkilerini siklooksijenaz (COX) enzimini inhibe ederek göstermektedirler.Son yıllarda NSAİ ilaçların iyi bilinen klasik etkilerinin yanında birçok farklı terapötik etkilerinin de bulunduğu keşfedilmiştir. Felci, kalp krizini, kanseri, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını engelleyici etkileri bunlardan en dikkat çekici olanlarıdır. Farklı deneysel yöntemler kullanılarak elde edilen bazı sonuçlar, NSAİ ilaçların bazı mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, NSAİ ilaçların antibakteriyel etkileri konusunda var olan literatüre katkı yapmak amacıyla, sıkça kullanılan üç NSAİ ilacın (asetilsalisilik asit, ibuprofen ve naproksen) bazı gram pozitif ve gram negatif bakteri türleri üzerindeki antibakteriyel etkilerini karşılaştırmalı olarak araştırdık. Çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar, kullanılan NSAİ ilaçların antibakteriyel etkilerinin ortamın pH'ına bağlı olduğunu ve düşük pH'larda daha kuvvetli antibakteriyel etki sağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are widely used for their analgesic, antipyretic and anti-inflammatory functions and they exert their actions mainly by inhibiting the activity of cyclooxygenase (COX) enzymes.Besides their well known classical functions, in recent years, many other novel therapeutic actions of the NSAIDs have been discovered. For example, their preventive role in stroke, heart attack, cancer, Alzheimer and Parkinson diseases attract significant attention. Some encouraging results have also been obtained for the antimicrobial potentials of individual NSAIDs against specific microorganisms using different experimental settings. To contribute to the existing literature on the antibacterial activities of NSAIDs, in this current study, we have comparatively investigated the antibacterial potentials of the three most common NSAIDs (acetylsalicylic acid, ibuprofen and naproxen) using reference gram positive and negative bacterial strains. Our results demonstrate that the antibacterial activity of the selected NSAIDs depend on the pH values of the growth medium and lower pH values provide stronger antibacterial activity.