Yerel ve geniş ağlarda kullanılan yönlendirici,şifreleme ve gerçek zaman saati uygulamalarının NetFPGA açık kaynak platformunda gerçeklenmesi
Realizing a router, encryption and real-time applications on open hardware platform NetFPGA
  1. Tez No: 465141
  2. Yazar: KÜRŞAT GÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada yerel ve genel ağlarda kullanılan URL (Uniform Resource Locator) adreslerinin, açık kaynak kodlu donanımsal NetFPGA-1G-CML kartıyla elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bu adreslerin, ağ yöneticilerine, kullanıcıların istatistiksel verilerini basit bir arayüz ve grafikle sunulabileceği gösterilmiştir. Ayrıca NetFPGA-1G-CML geliştirme kartı ile yerel-geniş bilgisayar ağlarında kullanıcı karakteristiklerini belirleyip, veritabanı üzerinde kayıt altına alınması hedeflenmiştir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için iki metod test edilmiş ve TCP soket programlama metodunun, PCAP (Packet Capturing) metoduna göre üstünlükleri gösterilmiştir. Kart üzerindeki ATSHA204 şifreleme entegresi kullanılılarak doğrulama algoritması ile veri doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aimed that to gather the URL addresses used in local and global networks with an open sourced hardware tool NetFPGA-1G-CML. Proved that these gathered addresses could present simple users' statistical data interface and a graph to the network administrators. Additionally, aimed to define right sniffing method to logging on database user character on local-global PC networks. Tested two method like PCAP and TCP socket programming, claim that TCP socket programming one is suitable than PCAP. Applied data authentication test with on board ATSHA204.