Rüzgar türbini kanadı kompozit malzemelerinin üretimi ve özellikleri
Production and properties of composite materials of wind turbine wings
  1. Tez No: 465154
  2. Yazar: MUSTAFA RASHEED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA KARAMOLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir kompozit malzeme, önemli ölçüde farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip iki ya da daha çok kurucu maddeden yapılmış, bileşenlerinden farklı karakteristik özeliklere sahip bir malzemedir. Bireysel bileşenler tamamlanmış içinde ayrı ve farklı kalır. Bu yeni malzeme birçok nedenden dolayı tercih edilebilir: geleneksel malzemelere göre daha güçlü hafif ya da daha az pahalı olan maddeleri içerir. Sınırsız ve temiz bir kaynak olan rüzgâr enerjisi, son yıllarda alternatif enerji kaynakları arasında ilk sırayı almaktadır. Rüzgâr türbinlerinin operasyonel performansı, seçilen kanat profillerine ve kullanılan malzemeye bağlıdır. Rüzgâr türbinlerinde, kanadın hafif, ekonomik ve dayanıklı olması arzu edildiğinden kanat imalatında son yıllarda kompozit malzeme kullanımı tercih sebebi olmuştur.
Özet (Çeviri)
A composite material is a material made from two or more constituent materials with significantly different physical or chemical properties that, when combined, produce a material with characteristics different from the individual components. The individual components remain separate and distinct within the finished structure. The new material may be preferred for many reasons: common examples include materials which are stronger, lighter, or less expensive when compared to traditional materials. Wind energy, as sustainable and green resource, became an alternative energy source in the last decade. Operational effectiveness of the wind turbine depends on the performance of the airfoils chosen and the material used. At wind turbines, because the composite materials are used lately to make the blade light, economical and durable.