Silindirle sıkıştırılmış farklı lif oranları ile güçlendirilmiş beton yolların mekanik ve durabilite özelliklerinin incelenmesi
Different fibers compressed by cylinders investigation of mechanical and resistance properties of reinforced roller compacted concrete
- Tez No: 465155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UĞUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında yol kaplamaları için üretilen silindir ile sıkıştırılmış betonunda (SSB) polipropilen lif ve Su/Çimento oranını azaltmak için betonda yüksek oranda su azaltıcı süper akışkanlaştırıcı beton katkısı“BFS”kullanımının SSB özelliklerine etkisi incelenmiştir. Maksimum agrega çapı 13 mm olan, bağlayıcı olarak sadece portland çimentosu içeren kontrol örneğine ek olarak farklı oranlarda Çimento ağırlığının%1,%1,5 ve %2 oranda polipropilen lif ve bir sonraki seride çimento ağırlığının %1 ve %2 oranında BFS kullanılmıştır. İki farklı su/çimento oranında (0,53 ve 0,42) toplam 150/150/150mm küp numunelerinden 144 karışım hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler 20 ºC ±2 'de su içerisinde 7 ve 28 gün kür edilmiştir. Kür edilen örnekler üzerine; tek eksenli basınç, donma çözünme ve aşınma deneyi yapılmıştır Sonuç olarak üretilen SSB örneklerinin uygun şekilde sıkıştırılması sağlanmıştır. Polipropilen lif eklenmesinin basınç, donma çözünme ve aşınma dayanımına olumlu etki yapmıştır. fakat su muhtevasının artmasına neden olmuştur. Bununla birlikte propilen lif oranının optimum değerin geçmesi durumunda dayanım üzerine olumsuz etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesisi study, to reduce the proportron of water and cement in roller compacted concrete Which is produced for road coating the effect of the use of high incidence water reducer super plasticizer concrete additive in and polypropilene fiber on the rcc to has been examined. In addition to the control example with a maximum aggregate diameter of 13 mm, containing only portland cement as binder At different ratios 1%, 1.5% and 2% of the cement weight were fed with polypropylene fiber and 1% and 2% of the cement weight BFS was used in the next mixture. 144 mixtures were prepared from a total of 150/150 / 150mm cube samples at two different water / cement ratios (0,53 and 0,42). The prepared samples were cured in water at 20 ºC ± 2 for 7 and 28 days. On cured samples; Uniaxial pressure, freezing, thawing and abrasion tests were carried out. As a result, proper compression of the produced SSB specimens is ensured. The addition of polypropylene fiber has a positive effect on the pressure, freezing, thawing and abrasion resistance. But it causes the water content to increase. However, if the proportion of propylene fiber exceeds the optimum value, it has a negative effect on the strength.