Composite materials for wind energy applications
Rüzgar enerjisi uygulamaları için kompozit malzemeler
- Tez No: 713160
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN P DEAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Imperial College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Rüzgar enerjisi ve havacılık endüstrileri için tasarımlarda malzemelerin ağırlığı ve mukavemeti önemlidir. Bu tür uygulamalardan yüksek verim elde edebilmek için ağırlığın azaltılması önem arz etmektedir. Sandviç kompozitler ve Fiber Metal Lamineler (FML'ler), üstün mekanik özellikleri sayesinde olağanüstü malzemelerdir. Ancak bu tür uygulamaların maruz kaldığı statik ve dinamik yükler altında değerlendirilmeleri gerekmektedir. Tezin amacı, rüzgar türbini kanadı ve havacılık uygulamaları için sandviç kompozit ve FML'lerin, Dijital Görüntü Korelasyonu (DIC) yardımıyla incelenmesini ve malzemelerin hasar analizlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu tezde, dört farklı çekirdek malzemesi ve beş farklı yüzey geometrisi ile sandviç kompozitler incelenmiştir. Darbe ve mekanik performansı iyileştirmek için dış yüzeye yakın daha yumuşak bir çekirdeğe sahip olmanın avantajları ortaya konulmuştur ve kavisli yapılarda reçine infüzyonunu geliştirmek için oluklu çekirdek malzemesi kullanılmıştır. İncelenen sandviç kompozitlerde özellikle rüzgar türbini kanatları için PVC ve PET köpük dolgusu , balsa dolgu yerine kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Ek olarak, tek tarafı oluklu ve iki tarafı oluklu köpük malzemesi, enerji absorbsiyonunu iyileştirmek ve eğilme davranışını faydalı bir şekilde artırmak için sıklıkla kullanılan yüzey bitirme seçenekleri olduğu bulunmuştur. Kavisli sandviç kompozitlerin davranışı da bu kapsamda incelenmiştir. Ayrıca üç farklı metal ve üç farklı tasarım konfigürasyonuna sahip FML'ler incelenmiştir. FML'ler için en önemli parametrenin, FML'lerin eğilme ve darbe tepkisi göz önüne alındığında kalınlık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmaların her ikisi de yapı ağırlığını azaltmak ve yapının mekanik mukavemetini artırmak için rüzgar türbini kanadı ve havacılık uygulamaları için malzeme tasarlamak için kılavuz niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Weight and strength of materials are important in design for wind energy and aerospace industries. It is a major advance to design new materials for these kinds of applications to achieve high efficiency reducing weight. Sandwich composites and Fibre Metal Laminates (FMLs) are outstanding materials owing to superior mechanical properties. However, they need to be evaluated under static and dynamic loading to which these kinds of applications are subjected. The purpose of the thesis is the investigation of sandwich composite and FMLs for wind turbine blade and aerospace structure evaluating Digital Image Correlation (DIC) and modelling of sandwich composites and FMLs to provide an insight into the failure processes in these materials. In this thesis, sandwich composites with four different core materials and five different surface finishing options were studied. There are advantages in having a softer core near the outer surface to improve impact and mechanical performance and grooves in the core are used to improve resin infusion and draping for curved structures. For the sandwich composites investigated, PVC and PET foam cored sandwich composites can be a substitute foam core material especially for wind turbine blades instead of using balsa cored sandwich composite. In addition, saw-cut (foam is partially cut) and flexi-cut (with grooves on both sides) are surface finishing options often employed to improve the energy absorption and increase the flexural behaviour in a beneficial way. The behaviour of curved sandwich composites was also assessed. In addition, FMLs with three different metal and three different design configurations have been evaluated. The most important parameter for the FMLs are the thickness when considering flexural and impact response of the FMLs. Both of these studies can be guidelines for designing materials for wind turbine blade and aerospace applications to decrease structure weight and increase the mechanical strength of the structure.