Ortaokul öğrencilerinin fene yönelik zihinsel risk alma davranışları ile fen kaygıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the science anxiety and science related intellectual risk-taking behaviours of middle school students
- Tez No: 465182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin fene yönelik zihinsel risk alma algıları ile fen kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada nicel veri toplama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini İzmir İl'inde 2015-2016 eğitim öğretim yılında öğrenim gören ortaokul öğrencileri; örneklemini ise bu evrenden“Uygun Örnekleme”yöntemiyle seçilen 600 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin zihinsel risk alma davranışlarını belirlemek amacıyla, Beghetto (2009) tarafından geliştirilen Yaman ve Köksal (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Zihinsel Risk Alma ve Yordayıcılarına İlişkin Algı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, 18 maddeden oluşmaktadır ve 5 dereceli Likert tipindedir. Zihinsel risk alma ve 3 yordayıcısını (fene yönelik ilgi, yaratıcı öz-yeterlik, öğretmen desteğine yönelik algı) içermektedir. Ortaokul öğrencilerinin kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla Güzeller ve Doğru (2011) tarafından geliştirilen 2 alt boyuttan oluşan 28 maddelik 5 dereceli Likert tipi Fen Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler, betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, yüzde ve standart sapma) kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel istatistiklere ek olarak, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde öğrencilerin fene yönelik risk alma düzeylerinin yüksek, fen kaygı düzeylerinin ise düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kaygı düzeyi yüksek olan öğrencilerin fen dersinde zihinsel risk alma eğilimlerinin düşük olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the science anxiety and science related intellectual risk-taking behaviours of middle school students. The study was designed as descriptive research and employed a relational model. The sample of the study was selected with convenience sampling during the school year of 2015-2016 with middle school students in Izmir. The science related intellectual risk-taking behaviours scale was developed by Beghetto (2009) and then adapted into Turkey by Yaman ve Köksal in 2014. The scale has a total of 18 items and 5-point Likert-type. Includes intellectual risk-taking and 3 predictors (attention to fiction, creative self-efficacy, perception towards teacher support). In order to determine the anxiety levels of the middle school students, a 28-item, 5-point Likert type and science anxiety scale consisting of 2 sub-dimensions developed by Güzeller and Doğru (2011) was used. The SPSS 18.0 package program was used to analyze the data. In analysing data, Kruskal Wallis H-test, Mann Whitney U-test and Multiple regression analyze were performed with descriptive statistical methods (Frequency, Percent, Average, Standard Deviation). It has been detected that science related intellectual risk-taking behaviours are above, anxiety levels of the middle school students are below. Nevertheless, it was determined that students with high anxiety level had a low tendency to take intellectual risk in science class.