Mersin yakın yöresi jeositleri ve yeni önerme Cennet-Cehennem obrukları ve Astım Mağarası jeositleri
Mersin near regional geositis and new implementation Heaven-Neighborhood overseas and Asthma Cave geosites
- Tez No: 465194
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Mersin yöresinde farklı araştırmacılarca belirlenmiş olan jeosit önerilerinin Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) veri tabanı oluşturulmuştur. Yeni bir jeosit önermesi, uzun zamandır turizm faaliyetlerine konu olan Cennet-Cehennem obrukları ve Astım mağarası alanlarında gerçekleştirilmiştir. Alanın ana kayası olan Karaisalı formasyonu kireçtaşlarından alınan örneklerin mikroskop incelemeleriyle, fasiyes özellikleri ve foraminiferleri belirlenmiştir. Örneklerin mikroskop incelemeleri sonucu tespit edilen bentik foraminiferler; Borelis melo, Operculina complanata, Amphistegina lessonii, Rotalia trochidiformis, Sherbornina cf. atkinsoni, Textularia sp., Valvulina sp., Quinqueloculina sp. Biloculina sp., Anomalina sp., Miliolidae ve planktonik foraminiferler; Globigerina sp., algler; Lithophyllum preclichenoides, Archaeolithothamnium johnsoni, Amphiora propria, Lithophyllum sp., Jania sp., Lithothamnium sp. Corallina cf. abundans ve mercan, bryozoa, pelespod, ostrakod, gastropod, ekinid dikeni, annelid tüpleridir. İnceleme alanında tespit edilen makrofosiller; tekli mercanlardan Balamophyllia sp., koloniyal mercanlardan Goniastrea sp., molluskların gastropoda sınıfından Natica burdigalensis örnekleri, pelecypoda sınıfından Flabellipecten flabelliformis örnekleridir ve mikrofosil içeriğine göre formasyona Akitaniyen (Erken Miyosen) yaşı verilmiştir. Örneklerin mikrofasiyes incelemelerine göre, resif ve resif gerisi ortamları egemendir. Bu fasiyeslere göre çökelim resif ortamında oluşmuştur. Resif ortamını karakterize eden algler, mercan, bryozoa, pelespod, gastropod, ostrakod ve ekinid dikeni bulunmaktadır. Bentik foraminiferler resif gerisi ortamını karakterize etmektedir. Çalışma alanında, mercan kolonileri, ve mollusk örneklerinin egemen olduğu fosil alanları, lapyalar, dokanak ve fay yapıları, Cennet-Cehennem ve Koyun obrukları, Astım mağarası içinde gözlenen sarkıt, dikit, sütun gibi damlataş oluşumlarıyla, perde ve patlamış mısır (pop corn) yapıları jeolojik miras unsurları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, Geographical Information System (GIS) database of geosite proposals determined by different researchers in Mersin region has been established. A new geosite proposal has been carried out in areas the of Heaven and Hell and Asthma caves, which have been subject to tourism activities for a long time. Facies characteristics and foraminifers of the samples taken from the Karaisalı formation limestones, the main rock of the area, were determined by microscopic examinations. As a result of microscopic examinations the following determined benthic foraminifers have been defined. There are; Borelis melo, Operculina complanata, Amphistegina lessonii, Rotalia trochidiformis, Sherbornina cf. atkinsonii, Textularia sp., Valvulina sp., Quinqueloculina sp., Biloculina sp., Anomalina sp., Miliolidae and planktonic foraminifers are; Globigerina sp., algaes are; Lithophyllum preclichenoides, Archaeolithothamnium johnsoni, Amphiora propria, Lithophyllum sp., Jania sp., Lithothamnium sp., Corallina cf. abundans and coral, bryozoa, pelecypod, ostracod, gastropod, echinid, annelid tubes. In the study area, determined macrofossils are Balamophyllia sp. from single corals, Goniastrea sp. from colonic coral, Natica burdigalensis samples mollusks from the gastropoda class, Flabellipecten flabelliformis samples from the pelecypoda class and by microfossil content Akitanian (Early Miocene) age was given to the formation. According to the microfacies of the specimens, reef and reef remainder dominate the environments. According to these facies, sedimentation occurred in the reef environment. There are algae, coral, bryozoa, pelespod, gastropod, ostracod and echinidium stands characterizing the reef environment. Benthic foraminifera characterize the environment of the reef. In the study area, fossil areas dominated by coral colonies and mollusc specimens, laparas, contact and fault structures, Heaven-Hell and sheep obruks, dripstone formations such as stalactites, stalagmites, columns observed in the Asthma cave, eccentric structures, curtains and popcorn structures are determined as geological heritage elements.