Riskli bölümlerde çalışan sağlık personellerinin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri: Mersin Şehir Hastanesi örneği
Occupational health and safety precautions for health persons working in risk parties: Mersin City Hospital example
  1. Tez No: 465196
  2. Yazar: HÜLYA BAHAR ECER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EJDER TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının en önemli amacı, iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını ve işletme güvenliğini sağlamaktır. Hastaneler iş sağlığı ve güvenliğine yönelik düzenlemelerde çok tehlikeli sınıfta değerlendirilmektedir. Bu bağlamda sağlık sektörünün en riskli iş kolları arasında değerlendirilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Çalışmasının uygulama kısmını oluşturan Mersin Şehir Hastanesi çalışanları, yaptıkları işler nedeniyle birçok tehlike ve risklerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu tezde, şehir hastanesinde çalışan personellerin maruz kaldığı iş kazalarını ve iş güvenliği açısından alınacak önlemlerin değerlendirilmesini, çalışanlara yönelik belirlenen programların yürütülmesini ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine yönelik farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır. Böylece risklerin en aza indirgenmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the Occupational Health and Safety studies is to protect employees from occupational diseases and occupational accidents, to work in a healthier environment and to ensure operational safety. Hospitals are very dangerous according to their health and safety. In this context, it is inevitable that one of the most risky business sectors is the health sector. Employees of Mersin City Hospital can face many hazards and risks. In this thesis, it is aimed to increase the awareness of occupational accidents and measures to be taken in terms of work safety, the execution of determined programs for employees, and the awareness of employees about occupational health and safety. In this way, the risks will be reduced to the minimum level or removed.