Farklı oranlarda inülin içeren yemlerle beslenen alabalık (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792)'ların büyüme parametreleri ve sindirim enzimlerinin incelenmesi
Investigation of growth parameters and digestive enzymes of trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum, 1792) fed with feeds containing inulin at different ratios
  1. Tez No: 465197
  2. Yazar: MÜKERREM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZLÜER HUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma farklı oranlarda inülinin alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) büyüme parametreleri ve enzim aktiviteleri üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Balıklar 120x50x32cm ebatlarındaki plastik tanklara (34±0,22 g; n = 135) üç deneme grubu ve üç tekrarlı olacak şekilde tesadüfî olarak yerleştirilmişlerdir. Üç farklı yem hazırlanmış; G1 grubuna 0 g/kg, G2 grubuna 10 g/kg ve G2 grubuna 20 g/kg inülin ilave edilmiştir. Hazırlanan bu yemler ile balıklar 60 gün boyunca beslenmişlerdir. Deneme sonunda canlı ağırlık ortalamaları ve canlı ağırlık kazancı değerlerine baktığımızda sırasıyla en yüksek değerlerin 89,22 ± 0,46 g, 54,8 ± 0,25 g ile G-1 grubunda olduğu (p0,05); en yüksek tripsin, amilaz, lipaz aktiviteleri ise sırasıyla 0,80±0,03, 0,91±0,03, 4,92±0,13 U/mg protein ile G-1 grubunda olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Yeme eklenen 10 g/kg inülinin alabalıkların büyüme parametreleri ile birlikte tripsin, lipaz ve amilaz enzim aktivitelerini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of inulin on growth parameters and enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) at different ratios. Fish were randomly placed in plastic tanks (120 ± 50x32 cm) (34 ± 0,22 g; n = 135) as three trial groups and three replicates. Three different feeds were prepared; 0 g/kg in group G1, 10 g/kg in group G2 and 20 g/kg inulin were added to group G2. The fish were fed with these experimental feeds for 60 days. At the end of the experiment, we found that the highest weights and weight gain values were 89.22 ± 0.46 g, 54.8 ± 0.25 g in the G-1 group (p 0.05) with 76,46 ± 2,93 U / mg protein; The highest trypsin, amylase and lipase activities were found in G-1 group with 0,80 ± 0,03, 0,91 ± 0,03, 4,92 ± 0,13 U / mg protein, respectively (p 0,05). It has been determined that 10 g / kg inulin added to the diet affects the growth parameters of trout as well as trypsin, lipase and amylase enzyme activities positively.