Kars ili merkez yataklı hastaneleri ameliyathanelerinde sürekli çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığı
Occupational health and safety awareness of the staff operating in the central bed hospitals in kars
- Tez No: 678566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ANUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ameliyathaneler sağlık hizmeti veren kurumlarda iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından oldukça riskli bölümlerin başında gelmektedir. Bu kazalar ve meslek hastalıklarının görülmesi hem ameliyathane personelleri hem de sağlık hizmetlerinde aksaklıklar meydana gelebileceği için toplum sağlığına olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Yaptığımız çalışmamızda Kars ili merkezde yataklı sağlık hizmeti veren kurumlardaki ameliyathane personellerinin sağlık çalışanı güvenliği kriterlerinin ölçeği değerlendirilerek farkındalıkları değerlendirilmiştir. Elde eldilen sonuçlar doğrultusunda ameliyathane birimlerindeki personellerin farkındalıkları ile iş kazası sıklığı ve meslek hastalığı görülme sıklığı arasındaki pozitif yönlü bir ilişki tespit edildi. Ancak Kars ilindeki ameliyathanelerde çalışan güvenliği kriterleri sonuçlarında iş sağlığı ve güvenliği kapsamındaki önlemlerin etkili olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Operating rooms are one of the most risky departments in health care institutions in terms of work accidents and occupational diseases. The occurrence of these accidents and occupational diseases can have negative effects on public health, as disruptions may occur in both operating room personnel and health services. In our study, the awareness of the operating room personnel in the institutions providing inpatient health services in the city center of Kars was evaluated by evaluating the scale of the health worker safety criteria. In line with the results obtained, a positive relationship was determined between the awareness of the personnel in the operating room units and the frequency of occupational accidents and occupational diseases. However, it is seen that the measures within the scope of occupational health and safety are not effective in the results of the employee safety criteria in the operating theaters in Kars.