Kaynaklı tasarımlarda alın ve bindirme tipi birleştirmelerin sayısal yöntemle karşılaştırılması
Comparision of butt and lap type welds in welding design by numerical method
- Tez No: 465233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEMSEDDİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, kaynaklı iş parçalarında alın ve bindirme tipi birleştirmelerin sayısal yöntemle karşılaştırılması yapılmıştır. Öncelikle çok geniş bir literatür araştırması yapılmış ve konuyla ilgili önceden yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra uygun modeller seçilip, çalışma bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bunun için sonlu elemanlar yöntemine dayalı hazır paket programlar kullanılmıştır. Ayrıca, sayısal çözümlerden elde edilen sonuçlar literatürde yer alan deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Gerilme analizi için; öncelikle yapı üzerine etki eden kuvvetler seçilmiştir. Taşıyıcı sistemin modellenmesi yapılmıştır. Parçaların malzeme özellikleri, taşıyıcı sisteme etki eden kuvvetler ve sınır şartları programa tanıtıldıktan sonra gerilme analizi yapılmıştır. Modeller arasındaki karşılaştırma, model üzerindeki maksimum gerilmelere bakılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda, farklı tasarımlar arasındaki farklar ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları grafiklerle gösterilerek, grafikler yorumlanmıştır. Sonuç olarak; değişik yükleme durumları için hangi birleştirme tipinin daha optimum sonuç verdiği konusunda bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, comparision of butt and lap type weld in welded workpiece was done by numerical method. A long research was made for the previous works in literature. The suitable models were chosen and all models are transferred to the suitable FEM program. For this purpose, an interface program preferred which based on finite element method. In addition, results obtained from numerical study have been compared with the results of experimental results existed in literature to verify the numerical study. For the stress analysis, firstly, the loads effecting on the structure were selected. Then the frame was modeled. After that, the material properties and loads effecting on frame and the boundary conditions were introduced to the software, finally the stress analysis was performed. The obtained results which are maximum stresses in the beams were compared. As a result of this study, the differences between various designs are founded. The results founded numerical analysis was interpreted and shown as graphics. As a result, a research was made to obtain to make about which joining method is more efficient for various loading status.