Sivas Fimar Mermer Fabrikasının risk analizi ve değerlendirilmesi
Overview and risk analysis of Sivas Fimar Marble Factory
  1. Tez No: 465232
  2. Yazar: ZÜLKÜF SADE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM DURUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de son yıllarda mermere olan talep artışına bağlı olarak sektöre yapılan yatırımlar, üretim artışı ile birlikte geniş istihdam alanları oluşturmuş ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. Sektördeki bu büyüme, çalışanların sağlığının korunması ve iş güvenliğinin sağlanması açısından karşılaşılan sorunların da artışına neden olmuştur. Özellikle son yıllarda tüm madencilik faaliyetlerinde meydana gelen kazalar ve bunun sonucunda ortaya çıkan sonuçlar, faaliyetlerin güvenli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması açısından yasal düzenlemelerin getirilmesini zorunlu hale getirmiş ve bu düzenlemeler“İş Sağlığı ve Güvenliği”kavramı altında toplanmıştır. Çalışma koşullarının ağır olduğu riskli bir sektör olan mermer sektörü iş sağlığı ve güvenliğini tehdit eden unsurlar içermekte ve diğer madencilik faaliyetleri gibi işyeri tehlike sınıfları listesinde“çok tehlikeli”sınıfta yer almaktadır. İş sağlığı ve güvenliği açısından işletmelere getirilen yasal sorumluluklardan biri de; işyerinde var olan veya dışarıdan gelebilecek tehlikelerin ve bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörlerin belirlenmesi, bu tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla işletmede yürütülen tüm faaliyetlere yönelik bir risk değerlendirmesinin yapılmasıdır. Bu hususa yönelik olarak gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında; Sivas Fimar Mermer Fabrikasında tehlikelerin belirlenmesine yönelik olarak Çeklistler oluşturulmuş ve daha sonra L Tipi Matris (5x5) ve Fine-Kinney risk analizi yöntemleri aracılığıyla risk değerlendirmesi yapılmıştır. İşletmede hammaddenin tesise girişinden nihai ürünün elde edilmesi aşamasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetler incelenmiş, tehlike oluşturabilecek unsurlar belirlenmiş ve belirlenen bu tehlikeler için risk skorları hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda işletmede oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması veya kabul edilebilir seviyelere düşürülmesi için gerekli kontrol önlemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing demand for marble in Turkey in recent years, investments in the sector have created large employment areas with the increase in production, thus contributing greatly to the economy of the country. This growth in the sector has also led to an increase in problems in terms of protecting employees' health and ensuring job security. Especially, the accidents have taken place in all mining activitiec in recent years and the results of consequences have made it legal regulations in order to ensure the safe operation of the activities and these regulations are gathered under the concept of“Health and Safety of Work”. The marble sector, which is a risky sector with severe working conditions, contains elements that threaten occupational health and safety and is in the“very dangerous”class on thelist of workplace hazard classes such as other mining activities. One of the legal responsibilities for businesses in terms of occupational health and safety; To identify risk factors that may exist in the workplace or that may arise from outside and to cause these risks to become risky to analyze and rate the risks arising from these risks, and to conduct a risk assessment of all activities carried out in the enterprise to determine control measures. Within the context of this study, Checklist for the determination of hazards in the Sivas Fimar Marble Plant was established and risk assessment was then carried out via the L-Type Matrix (5x5) and Fine-Kinney risk analysis methods. As a result of the evaluations made, necessary control measures have been determined to remove the risks that may arise in operation or reduce them to acceptable levels.