Al-Ti alaşımlarına b-c-n ilavesi ile kompozit tozların in-situ üretimi ve al alaşımlarına tane inceltici olarak uygulanması
In-situ synthesis of Al-Ti alloys composite powders with b-c-n addition and application of grain refinement for al alloys
- Tez No: 465240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemi tercih edilerek uygun molar oranlarda Al-Ti-B, Al-Ti-C, Al-Ti-N ve Al-Ti-B-C-N tozlarının gezegensel değirmende yaş ve kuru ortamlarda öğütülerek sentezlenmesi, toz boyut dağılımı, faz oluşumu ve tane morfolojisi incelemesi ile tane inceltmede kullanılan aşılayıcıların üretilebilirliği ve bu tozların alüminyum alaşımlarının dökümünde tane inceltici özeliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için tozlar gerek metalik gerek bileşik formda gezegensel değirmende beslenerek 180 dakika süre 600 devir/dk değirmenleme hızında öğütülmüştür. Her bir öğütmeden sonra alınan tozlar kurutularak XRD ve SEM incelemesi için analize gönderildi. XRD'de faz analizleri, SEM'de ise yüzey ve elementel analizleri yapılmıştır. Alüminyum dökümlerine 800 C°'de ağırlıkça %0,3, %0,5 ve %0,7 'de katılarak seriyi bozmayacak ince taneli alaşımlar üretilmiştir. Daha sonra metalografik işlemlere tabi tutulan numunelerin yüzey fotoğrafları incelenmiştir. Mekanik özelik olarak da sertlikleri alınarak incelenmiş ve sanayide kullanılabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, Al-Ti-B, Al-Tİ-C, Al-Ti-N and Al-Ti-B-C-N powders were ground in planetary ball mill to produce AlxTiyBz, AlxTiyCz, AlxTiyNz and where x, y and z stands for the relative molar ratios of elements for the compilation of grain refiner compound. Powder size distribution, phase formation (XRD) and particle morphology was investigated by means of SEM and XRD. The fabrication of AlTiB, AlTiC, AlTiN phases and the grain refinement of Al alloys by adding this phase were aimed. For this purpose, the powders were fed to planetary ball mill to be milled at a speed of 600 rpm. The powders were also milled at different milling times as 180 min either in metallic form or compound form of Al, Ti, B, C and N powders. The powders were dried after each milling to be characterized by SEM and XRD. The phases and morphology-elemental analysis were also conducted by XRD and SEM, respectively. Moreover, the powders were added to Al alloy castings avoiding the breaking through alloy series which are mainly used in aluminum industry. The Al alloy series were examined for grain refinement by Brinell hardness and SEM for mechanical properties and grain formation as well as by SEM (EDS) for grain formation, morphology and elemental distribution analysis