Yer çekimi ile zenginleştirme yöntemleri kullanılarak Akarşen cevherinden altın kazanımı çalışmaları
Gold recovery studies from Akarsen ore using gravity concentration methods
  1. Tez No: 465282
  2. Yazar: AHMET YAŞAR YAMANTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH METİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Akarşen cevherinden yer çekimi ile zenginleştirme yöntemleri kullanılarak altın kazanımı amaçlanmıştır. Yer çekimi ile zenginleştirme çalışmalarında Falcon zenginleştiricisi ile sallantılı masa kullanılmıştır. MLA (Mineral Serbestleşme Analizi) sonuçlarına göre Akarşen cevheri çoğunlukla pirit/markasit, barit, sfalerit, kalkopirit ve kuvars minerallerini içermektedir. Altının iri boylarda Au-Ag alaşımı formunda (elektrum), daha ince boylarda ise nabit formda oluştuğu ve altın içeren minerallerin genellikle pirit/markasit ile birlikte bulunduğu belirlenmiştir. Falcon zenginleştiricisi testleri, Akarşen zenginleştirme tesisinin farklı akış kollarından alınan numunelerle gerçekleştirilmiştir. Falcon konsantrelerinin altın tenörünü arttırmak için, sallantılı masa kullanılmıştır. Her bir test, verim ve tenör ilişkilerini karşılaştırabilmek için üç farklı G kuvvetinde yapılmıştır. G kuvveti arttıkça konsantre veriminin arttığı, tenörünün ise düştüğü belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda siklon beslemesinden %7.37 nihai verimle 255.75 ppm altın içeren konsantre, siklon altından %12.32 nihai verimle 168.80 ppm altın içeren konsantre ve sekonder değirmen çıkışından %12.44 nihai verimle 267.90 ppm altın içeren konsantre elde edilmiştir. Birinci dönemde yapılan çalışmanın desteklenmesi amacı ile ikinci dönem çalışması yapılmıştır. Bu testlerden, sekonder değirmen çıkışından %8.94 nihai verimle 306.00 ppm altın tenörüne sahip konsantre kazanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, recovery of gold from Akarşen ore was aimed by using gravity concentration methods. Falcon concentrator and shaking table were used in gravity concentration studies. According to MLA report (Mineral Liberation Analyser) Akarşen ore contains pyrite/marcasite, barite, sphalerite, chalcopyrite and quartz minerals mostly. It has been determined that gold is formed in Au-Ag alloy form (electrum) in coarser sizes, native form in finer sizes and gold-bearing minerals were generally occured in pyrite/marcasite. Falcon concentrator tests were carried out on samples taken from different streams of Akarşen concentrator. In order to increase the gold grade of Falcon concentrates, shaking table was used. Each test was conducted at three different G forces to compare grade and recovery relationships. It was determined that concentrate recovery increases as the G power increases, while the grade decreases. As a result of experimental studies, it was obtained that 7.37% of the gold in the cyclone feed can be recovered into a concentrate assaying 255.75 ppm Au, 12.32% of the gold in the cyclone underflow can be recovered into a concentrate assaying 168.80 ppm Au and 12.44% of the gold in the secondary ball mill discharge can be recovered into a concentrate assaying 267.90 ppm Au. Second part of the study was done in order to support the work done in the first part of the study. At these tests, it was determined that 8.94% of the gold in the secondary ball mill discharge can be recovered into a concentrate assaying 306.00 ppm Au.