İş zenginleştirmenin örgütsel çekicilik üzerine etkisi
  1. Tez No: 422024
  2. Yazar: HATİCE NURDAN ÖZÜÇAĞLIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, alanyazın değerlendirmesine dayalı olarak oluşturulan kavramsal çerçeve temelinde çalışanların işletmelerinde iş zenginleştirmeye ilişkin değerlendirmelerini ortaya koymak ve işletmelerini ne kadar çekici buldukları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde iş zenginleştirme kavramı, örgütsel çekicilik kavramı, araştırmanın amacı ve araştırmanın önemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş zenginleştirme ile örgütsel çekicilik arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik yapılan araştırmanın yöntem ve analizine yer verilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise araştırma bulguları ve analiz sonuçları sunulmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü Anova testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışanların iş zenginleştirme faaliyetleriyle örgütsel çekicilik bağlamında, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve mesleki deneyimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to produce evaluations related to job enrichment of workers in institutions in the conceptual frame formed based on field spelling evaluation and to fix the relationship related to how attractive the workers find their institutions. In the first section of the study, the concept of the job encrichment, the concept of organizational attractiveness, the aim of the study and the importance of the study were examined. In the second section of the study, the method and analysis of the research done related to determination of the relationship between job enrichment and organizational attractiveness have been given place. In the third section of the study, research discoveries and analysis results have been presented. Data gained in the study were analysed with“the programme SPSS for Windows 22.0”. In the data evaluation, defined statistical methods; number, percentage, average, standard deviation were used. In the comparing the quantitative continuous data between the two independent groups, t-test; in the comparing the quantitative continuous data among more than two independent groups, one-sided Anova test were used. Among the continuous variations of the study, Pearson corelation and regression analysis were carried out. About the organizational attractiveness with the job enrichment of the workers among sex, age, marital status, education and professional experience; meaningful differences in terms of statistical vision were found.