Örnekleme yöntemlerinde Hartley-Ross tahmin edicisine dayalı yeni tahmin ediciler
New estimators based on the Hartley-Ross estimator in sampling methods
- Tez No: 465283
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM KADILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında yansız tahmin ediciler elde etmek için Hartley-Ross Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile hem Basit Rastgele Örneklemede hem de Tabakalı Rastgele Örneklemede Hartley-Ross tahmin edicisine dayalı tahmin edici aileleri önerilmiştir. Önerilen tahmin edicilerin varyans eşitlikleri teorik olarak elde edilmiş ve uygulamada iki ayrı veri seti için varyans değerleri bulunmuştur. Ayrıca önerilen tahmin ediciler literatürdeki tahmin ediciler ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen teorik koşullar altında, önerilen Hartley-Ross tahmin edicisine dayalı tahmin edicilerin literatürdeki tahmin edicilerden daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have used Hartley-Ross Method to obtain unbiased estimators. We have proposed the families of estimators based on Hartley-Ross estimators in both Simple Random Sampling and Stratified Random Sampling. The variance equations of proposed estimators are obtained in theory and variance values of these estimators are found for two data sets in application. Moreover, the proposed estimators are compared with the mentioned estimators in literature. Finally, it is concluded that the proposed estimators based on the Hartley-Ross estimators are more efficient than the estimators in literature under the determined conditions in theory.