Esnek üretim sistemlerinin süreç tabanlı petri ağları ile modellenmesi
Modeling of flexible manufacturing systems with process based petri nets
- Tez No: 465289
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANER TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Esnek üretim sistemleri, çağdaş imalat sistemleri arasında yeni bir rekabet gücü olarak görülmektedir. Ne var ki bu sistemler; üreticiye sunduğu bir çok avantajla birlikte, planlama ve modelleme aşamasında oldukça karmaşık çözümleme yöntemlerini beraberinde getirmiştir. Yapılan çalışmada bir esnek üretim sistemi ele alınmış, bunun modellenmesi hususunda iki farklı yaklaşımın birleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu birleştirmede nesne odaklı modelleme yöntemi ve süreç tabanlı Petri Ağları kullanılarak bazı avantajlar elde edilmiştir. Nesne odaklı modelleme yöntemi, ilgilenilecek her süreci birimsel düzeyde ele alarak; süreçlerin belirlenen ana hat üzerinden ihtiyaca göre eklenip çıkarılabilmesi temeline dayandırılmıştır. Bu sayede, esnek üretim sistemi modeline yeniden ayarlanabilirlik özelliği katılması amaçlanmıştır. Her hangi bir esnek üretim sisteminde kullanılacak alt süreçler, sınıflar halinde gruplandırılmış ve alt süreçlere ortak modelleme yapıları atanmıştır. Modelleme yapıları oluşturulurken süreç tabanlı Petri Ağları'ndan faydalanılmıştır. Çalışmada esnek üretim sistemleri ve Petri Ağları üzerine geniş bir literatür araştırması yapıldıktan sonra bu iki yaklaşımın nasıl birleştirilebileceği ortaya konmuş ve daha önce yapılmamış bir çalışma olarak süreç tabanlı Petri Ağları ile nesne odaklı modelleme yöntemi senkronize edilip yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Öne sürülen yaklaşımda, bir esnek üretim sisteminin modellenebilmesi için gereken adımlar belirlenmiştir. Sıralanan bu adımların hayata geçirilebilmesi için“1AXYZ nesne sınıflandırması gösterimi”ve“süreç tabanlı Petri Ağları'nın 101 notasyonu”olmak üzere iki gösterim tekniğinden faydalanılmıştır. 1AXYZ nesne sınıflandırması gösterimine göre bütün süreçler“operasyonlar”başlığı altında birleştirilmiş ve her sınıf alt sınıflarıyla birlikte kodlama yapılarak bireyselleştirilmiştir. Başka bir deyişle; bu gösterim tekniğine göre her bir süreç kendine özgü bir kodla tanımlanmıştır. Bu sayede sisteme katılmak istenen her süreç önceden bilinebilecek, listelenebilecek ve modelleme yapacak tasarımcının işini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bu gösterim tekniğiyle, sisteme birimsel alt elemanlardan oluşan bir görünüm kazandırılarak model tasarlama sürecine yeniden ayarlanabilirlik özelliği getirilmiştir. Bu anlayışla modelin esneklik kabiliyetinin artacağı hedeflenmiştir. Süreç Tabanlı Petri Ağları'nın 101 notasyonu ile de sınıflara ayrılmış süreçler için ortak bir gösterim mantığı oluşturulmuş ve bu mantık iki aşamada ele alınmıştır. Bunlardan birincisi ana hat düzeyinde süreç tabanlı Petri Ağları'nın 101 notasyonu, diğeri ise istasyon düzeyinde süreç tabanlı Petri Ağları'nın 101 notasyonudur. Bu sayede tasarımcıya modelleme aşamasında, imalathaneyi tanıtan bir modelin nasıl ortaya konacağı belirtilmiş ve imalathane içerisindeki istasyonlar seviyesinde gerçekleştirilen işlemlere ana hat modeli içerisinde nasıl yer verileceği gösterilmiştir. Daha sonraki aşamada bu iki gösterim esnek üretim sistemlerine uyarlanabilen tarzda birleştirilip, tasarımcıya tasarlayacağı sistemi böyle bir yoldan da modelleyebileceği tavsiyesinde bulunulmuştur. Önerilen bu yöntemler, literatürden alınan örnek bir esnek üretim sistemine uyarlanmış ve modellenen sistem üzerinden, modelleme aşamasında karşılaşılan zorluklara, bu zorluklara ait çözüm önerilerine ve bu çalışmanın geliştirilebilir olduğunun vurgulanması amacıyla gelecekte yapılabilecek çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flexible manufacturing systems are seen as a new competitive force among contemporary manufacturing systems. This system, however, offers many advantages to the manufacturer, have led to highly complex analysis methods at the planning and modeling stages. The modeling of a flexible manufacturing system discussed in the study is based on the idea of combining two different approaches, namely object-oriented modeling and process-based Petri Nets. The object-oriented modeling method can be used at the unit level, based on the fact that processes can be added to and subtracted from the main line. At this point, it is aimed to incorporate the re-configurability feature into the flexible manufacturing system model. Sub-processes to be used in any flexible manufacturing are grouped into classes and common models are assigned to sub-processes. While modeling the processes, process-based Petri Nets are used. After a comprehensive literature review on flexible manufacturing systems and Petri Nets, we discuss how these two approaches could be combined and propose a new approach by synchronizing the object-oriented modeling technique with the process- based Petri Nets. This proposed idea involves the steps necessary to model a flexible manufacturing system. Two notations have been utilized to show that these steps can be implemented, with“1AXYZ object classification notation”and“101 notation of process-based Petri Nets”. According to the 1AXYZ object classification notation, all processes are combined under the operations and individualized by coding. Hence, each process is defined by a unique code number. In this way, every process that will be added to the system is known beforehand. At the same time, with this notation, the system is given the appearance of modular sub-elements and the ability to re-configure the model designing process has been introduced. Therefore, it is aimed to increase the flexibility of the model. The 101 notation of process-based Petri Nets has also created a common notation rationale for processes separated by classes and this logic is used within two stages. The first of these is the 101 notation display method of process-based Petri Nets at the main line level and the other is the 101 notation of process-based Petri nets at the station level. In this respect, a model that introduces the manufacturing process in the modeling stage, as well as the design of the processes performed at the stations' level of the factory are shown in the manufacturing model. It was later suggested that these two representations could be combined in a style adaptable to flexible manufacturing systems so that the designer could model the system in such a way as well. These advanced methods have been adapted to a flexible manufacturing system from the literature. Difficulties encountered during the modeling phase are highlight together with the suggested solutions for these and the future studies.