ATAK-S yerli yumurtacı hibritlerde farklı yetiştirme sisteminin verim özelliklerine etkisi
Effect of different breeding systems on yield characteristics in ATAK-S domestic egg hybrids
- Tez No: 465347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL BAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, ATAK-S yerli ticari yumurtacı hibritlerinde farklı yetiştirme sistemlerinin verim performansı ve yumurta kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma da 2 farklı yetiştirme sistemi uygulanmış, birinci grup yer sistemi ve ikinci grup ise kafes sisteminden oluşturulmuştur. Araştırmada %5 ve %50 cinsel olgunluk yaşı ve cinsel olgunluk ağırlığı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yem tüketimi ve yemden yararlanma değerleri ile yumurta iç ve dış kaliteleri belirlenmiştir. Yer ve kafes sisteminde yumurta verimi sırasıyla %77.19 ve 67.16, yumurta ağırlığı 59.89 ve 59.53 g, yem tüketimi 124.83 ve 122.02 g, yemden yararlanma 2.44 ve 3,28 olarak tespit edilmiş ve yumurta ağırlığı hariç diğer özellikler arasında farklılık önemli bulunmuştur. Yumurta kalitesinden kırılma direnci, kabuk kalınlığı, kabuk ağırlığı ve pH değerleri bakımından en yüksek değerler kafes sisteminde yetiştirilen gruptan elde edilmiştir. Ak indeksi, sarı indeksi, şekil indeksi, E değeri bakımından gruplar arasında bir farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak, Atak-S yerli ticari yumurtacı hibritlerin yerde yetiştirilmesinin özellikle verim performans değerleri bakımından daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different breeding systems on yield performance and egg quality in ATAK-S domestic commercial laying hybrids. In the research, 2 different breeding systems were applied, the first group is ground system and the second group is composed of cage system. In the study, 5% and 50% sexual maturity age and sexual maturity weight, egg yield, egg weight, feed consumption and feed utilization values and egg internal and external qualities were determined. Egg yield in the ground and cage system was determined as 77.19% and 67.16%, egg weight 59.89 and 59.53 g, feed consumption 124.83 and 122.02 g, feed intake 2.44 and 3.28, respectively, and the difference between egg weight and egg yolk weight was found to be significant. The highest values for egg quality, breaking strength, shell thickness, shell weight and pH values were obtained from the group grown in the cage system. There were no differences between the groups in terms of white index, yellow index, shape index, E value. As a result, it has been concluded that local cultivation of Atak-s domestic commercial layer hybrids is more suitable in terms of yield performance values.